ding bestond om de zeer sterke stelling spoedig op te geven,, verlieten zij haar in den nacht van 13| 14 October, zonder ern stige verliezen te hebben geleden. Daar het nu scheen, dat het Ie Res. Korps het snelst zou kun nen doordringen, werd de inmiddels nabij Kroonstadt aangeko men 12e Beijersche Div. aan dat korps toegevoegd. Het XXXIXe Res. Korps bereikte 10 October met de 51e Hon- ved-Div. na hevige gevechten F. Tömös. De Csaplia, die den pas beheerscht en als een muur 300 M. daarboven oprijst, was hier door de Roemenen bezet, die er een zeer sterke stelling had den ingericht. 11 en 12 October werden gebruikt voor de voor bereiding van den aanval, die den 13en werd uitgevoerd. De di visie veroverde de Csaplia en wierp de Roemenen met zware verliezen terug. De 187e Div. was door de beide Altschanz-passen opgerukt, in nauwere aanraking met de Roemenen, die langzaam terugtrok ken. 12 October had het 187e Reg. hen uit de stelling Prisaca- Predelut geworpen en daarmede den grenskam aan weerszijden van den grooten weg overschreden. De overige troepen der di visie stonden vóór een stelling op de Zanoaga Bratocü .aan den weg van Tatrang. De 89e Div. wierp op 12 October de Roemenen uit hun stel ling bij Kraszna en was op 13 October bij de vervolging tot voorbij Cheia gekomen. Hier was de komst van belangrijke Roe- meensche versterkingen door het Bodza-dal gemeld. De Div. Cdt meende nu voor een krachtig versterkte en door versche troepen bezette stelling tusschen Cheia en Gura Siriului te staan. Bij het Cav. Korps was de le O.-H. Cav. Div. op 10 October in het bekken van de beneden-Csik gedrongen en had de Z. co lonnes van het Roemeemsche N. leger, de 71e Div., gedwongen met haar hoofdmacht op den Gyimes-pas terug te gaan; slechts een klein gedeelte kon den weg in het Uzdal volgen. Daar langs den Gyimes-weg reeds groote afdeelingen moesten trekken, leid de het echec der 7e Div. tot groote stoornissen en vertragingen in den marsch. Evenwel kon daarvan geen partij worden ge trokken, daar de vervolgende colonnes van het Ie O.-H. leger nog te ver weg waren. De 3e Duitsche Cav. Div. drong de 2e Roemeensche Cav. Div. in de richting van den Ojtoz-pas terug. De 71e Div. was door Generaal von Schmettow met geforceer de marschen aangetrokken. Zij nam in snellen aanloop een sterke stelling aan den ingang van den Ojtoz-pas, welke stelling bezet was door uit de Dobroedscha aangekomen versterkingen. Zij kreeg verbinding met de le O.-H. Cav. Div., die op 12 en 13 October de Roemenen in het Uz-dal aangreep en over de gren zen terugwierp. Gedurende deze dagen bleef de 3e Cav. Div. bij Kezdivasar- 785

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 7