hely; de toestand van de paarden maakte een korte rust dringend noodig. Eindelijk weken ook 13 October de Roemenen voor het ge- heele front van het le O.-H. leger bijna overal over de grens te rug. Laatst genoemd leger was echter te langzaam opgerukt om hen nog eenig nadeel te kunnen toebrengen. Voorts had von Falkenhayn nog bericht ontvangen, dat behalve de 6e ook nog de 7e Cav. Div. (26e, 30e en 41 Cav. Brig.) onder zijne bevelen werd gesteld. Ook deze wilde hij aan den Szurduk- pas gebruiken. In verband met den toestand van den spoorweg moest zij op het vak Lugos-Karansebes uitladen. Op 13 October ontving von Falkenhayn bericht, dat het le O.-H. leger niet meer operatief onder zijne bevelen stond en dat het IXe Duitsche leger van nu af deel uitmaakte van een leger- gioep onder aartshertog Karei, den lateren Keizer, samen met het Ie en het Vile O.-H. leger. Een nadeel van deze regeling was zeker, dat de operatierichtingen van de 3 legers divergeerden. Nog dien dag kwam de eerste instructie voor het&IXe leo-er binnen, waarin o. m. stond: „Die Durchfiihrung (van de operatiën tegen de Roem.) fallt „hauptsachlich Euerer Excellenz Armee zu. „Die rumanischen Hauptkrafte werden, soweit sie nicht in die „Moldau ausgewichen sind und sich nicht unmittelbar vor der 9. „Armee befinden, in Richtung Buckarest zu suchen sein. Hieraus „ergibt sich die von der Armee einzuschlagende Hauptrichtung. Der „rechte Flügel der Hauptkrafte der Armee verstarktes Alpen- „korps wird somit zunachts die Vormarschlinie über Curtea „d'Arges zu erhalten haben, wtahrend die Trappen der Abschnit- „te Mehadia und Hötzing sich keine Gelegenheit entgehen las- „sen werden, in Richting Craiova vorzudringen." „Welche Richtung Euere Excellenz dem Stosz der Haupt krafte geben, ob über Campulung-Targoviste oder Ploesti, „wird wesentlich davon abhangen, wo Durchstosz durch Grenz- „befestigungen gelingt. „In der anrollenden starken Kavallerie werden Euere Excei- "lenz die Krafte finden, nicht nur die Flanke des auf Bukarest „geftihrten Angriffs in Richtung Buzeu zu decken, sondern auch „durch Vortieiben in das untere Sereth-Tal die Trennung der „feindlichen Heeresgruppen zu erreichen." Ook in deze instructie wordt weer ingegrepen in de bevoegd heden van den Comdt van het IXe leger om over zijne troepen te beschikken naar zijn inzichten. Ook deze instructie stelae zich niet tevieden met het aangeven van doel en het toewijzen van middelen, maar beperkte den Cdt in de uitvoering. Met von Falkenhayn s plannen met betrekking tot een offensief door den Szurduk-pas werd geen rekening gehouden. Ook had blijkbaar 786

Indisch Militair Tijdschrift | 1924 | | pagina 8