ruimen kring met belangstelling zal worden kennis genomen, van wat wij over dit onderwerp te berde zullen brengen en dat er onder degenen met ervaring op dit gebied zullen zijn, die in het gelezene aanleiding zullen vinden, ook hunnerzijds ter zake bijdragen te leveren. Vooral de officieren van gezondheid en de officieren, belast met de werving en de recruten- opleiding, zullen door het publiceeren hunner studies nuttig werk kunnen verrichten. Twee vraagstukken zijn voor ons onderwerp van belang le. Is het „menschenmateriaal" van ons leger zoodanig geaard en verdeeld, dat het aan alle eischen, door den oorlog te stellen, zal kunnen voldoen? 2e. Welke zijn de middelen en wegen, om de kwaliteit van onzen soldaat zoo hoog mogelijk op te voeren De beantwoording van de eerste vraag acht ik buiten mijne competentie te liggen, leder met ondervinding zal daaromtrent zijn eigen oordeel hebben. De beantwoording van de tweede vraagt ligt op het terrein van de werving, de keuring en de opleiding. In het volgende zullen wij voornamelijk op de keuring onze aandacht vestigen. Ons onderwerp zal in drieën worden behandeld. le. Algemeene beschouwingen over de in militair opzicht belangrijkste karaktereigenschappen der verschillende voor den militairen dienst in aanmerking komende landaarden. 2e. Een kort overzicht der voor legerdoeleinden belangrijkste psychotechnische vraagstukken gecommenteerd met betrekking tot het Nederlandsch-lndische leger. 3e. Practische voorstellen tot toepassing van psychotechnische onderzoekingen in dat leger. De algemeene beschouwingen moeten uiteraard worden be schouwd als inleiding tot en aanvulling van het daarop volgende gedeelte I Ons leger is een staalkaart van een aantal in politiek, cultureel, intellektueel en moreel opzicht van elkaar belangrijk verschillen de landaarden. Maar ook van deze landaarden zelf zijn sommige heelemaal niet homogeen. Enkele onderhen, b v. de Inlanders en de Indo-Europeanen, zijn samengesteld uit anthropologisch zeer heterogene elementen, z.g mengtypes, zoodat een psychologische beoordeeling ten zeerste wordt bemoeilijkt. Zoo vinden wij on der hen den meer contemplatief geaarden Midden-Javaan, den meer emotioneelen Soendanees, den Madoerees, den Bataviaan, de Hindoe-mengtypes enz. Even veelsoortig zijn ook het karakter en het intellekt. Wie langen tijd in het leger gediend heeft, kent reeds proefonder vindelijk deze veelsoortigheid van aanleg binnen de perken van een en denzelfden landaard en kent ook de nadeelen, die daaruit 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 19