zullen kunnen voortvloeien voor de gevechtswaarde. Reeds in vredestijd is dit nadeel voelbaar, omdat het voor vele officieren, vooral voor hen die kort bij den troep zijn, moeilijk is zich onder deze omstandigheden vlug te orienteeren en eiken man op zijn juiste waarde te schatten om hem den werkkring die hem toekomt aan te wijzeneen ongelijkmatige verdeeling van werk en verantwoording is het gevolg daarvan. Betere bekendheid met karakteraanleg en intellect is daarom zeer noodzakelijk. Men moet dus trachten, door statistieken, enquetes en intellektproeven over de verschillende landaarden en individualiteiten gegevens te verzamelen. Een voordeel van zulke, door statistiek gestaafde, karakter studies is ook, dat zij op neutrale basis rusten. Een statistiek samengesteld uit strafhoeken, zooals aanstonds zal worden behandeld, is onpartijdig. Indien een groot aantal onder zoekers zich hiermede bezig houdt en indien door een enquete een groot aantal officieren hun ondervindingen bekend maakt, kunnen wij vrij zuivere, van alle politieke bijschakeeringen ontbloote uitkomsten verkrijgen. Verschillende maatregelen als bezoldiging, praktische waardeering voor tewerkstelling in bepaalde takken van den dienst, vermeerdering of beperking van het aantal soldaten van een bepaalden landaard enz. zouden dan op een gezonde, wetenschappelijke, alles naar zijn juiste waarde taxeerende basis komen te staan. Wij allen weten bijv. dat de volbloed Europeaan uit Holland langzaamaan in het gedrang komt, dat ethici den Inlander sterk op den voorgrond schuiven en het heil van Indië in een lnlandsche Militie zien, dat in den Volksraad omtrent de samenstelling van het leger opvattingen tot uiting komen, die in strijd zijn met de langdurige ondervinding van deskundigen. Voor dit alles zou een neutraal wetenschappelijk onderzoek, dat zich uitsluitend in dienst stelt van het legerbelang, van nut zijn. Karakterstudies, zooals ik deze later zal trachten te ontwikkelen, zijn ook voor het later voor te stellen intelligentie-onderzoek van belang. Wij zouden bijv. bepaalde tekortkomingen ten op zichte van het intellect mogen dulden in gevallen waar de moreele waarde of loyale houding grooter is. Uiteraard zal het niet mogelijk zijn de karaktereigenschappen van alle landaarden af te handelen, zoodat eene uitbreiding van onze onderzoekingen later noodig zal zijn. Aan de hand van een statistiek, samengesteld uit de strafhoeken en gecommenteerd door eigen ondervindingen, zal ik vooreerst trachten een schets te ontwerpen van de in militair opzicht belangrijkste eigenschap pen van den Europeaan, den Indo-Europeaan, den Manadonees en den Inlander. Op psychische eigenschappen speciaal van de Inlanders zal ik, voor zoover mijne ondervindingen en studies dit toelaten, wat dieper ingaan, ten eerste omdat de Inl. soldaat een inte- 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 20