stijgen met het aantal der hierin verwerkte strafhoeken. Ofschoon het getal der door mij onderzochte strafhoeken niet groot is, zoo zijn de uitkomsten in menig opzicht toch zoo opvallend, dat ik vermeen de vrijheid te mogen nemen, deze hier bekend te maken. De moeilijkheden, die zich bij het verwerken der strafhoeken voordoen zijn veelvuldig. Ik zal er hier eenige noemen. De strafoplegger volstaat vaak met een dorre omschrijving van de overtreding, zonder aanteekening te houden van de psychologische oorzaak, dat is van het motief van het strafbare feit. Zoo leest men b. v. vaak de mutatie: „tekort geschoten in zijn verplichtingen" zonder aanteekening of dit uit slordigheid, eigendunk, gebrek aan plichtsbesef, enz. geschiedde. Ook behoort men in de mutaties op sommige details meer in te gaan. b. v. de mutatie „ongepast gedrag tegen een meerdere" is voor de beoordeeling van den Inlander onvoldoende. Rang en landaard van den meerdere behoort vermeld te worden, want brutaal ge drag tegen een inl. gegradueerde laat andere conclusies toe dan een soortgelijke tekortkoming tegen een officier. Het zou dus wenschelijk zijn, dat op bepaalde details en op motieven meer de aandacht werd gevestigd, want het doel van het strafhoek moet o.a. ook zijn, ons gegevens te leveren over 's mans ka- rakteraanleg, vooral waar conduites van de manschappen helaas ontbreken. Wat conduites betreft, zoo zijn, voor zoover mij bekend, van gezaghebbenden reeds voorstellen uitgegaan, om deze voor onder officieren in te voeren, maar zij zijn ook voor de minderen noodig in den vorm van een, aan de strafhoeken toe te voegen, daarvoor bestemd blad. De positieve eigenschappen zouden hierin vermeld kunnen worden. Dit zal niet teveel werk opleveren omdat het leger niet groot isaangezien de officieren en manschappen zooveel aan overplaatsingen blootstaan behoeft de noodzakelijk heid van dezen maatregel niet verder toegelicht te worden. Daardoor zou men ook meer op de kwaliteit der manschappen gaan letten. Men heeft zich door het vaak voorkomend tekort aan manschappen te lang blind gestaard op de quantiteit. Conduite en intelligentieproef moeten, zooals ik later zal aantoonen, hand aan hand gaan. Een andere moeilijkheid bij het verwerken der strafhoeken is ook de onvermijdelijke subjectieve opvatting van den strafop legger, voorts ook het feit, dat de straffen, die zich in het begin van den diensttijd voordoen, lichter, daarentegen die, bij herha ling voorkomende, zwaarder zijn. Ook moet in aanmerking worden genomen, dat de strafop legger tegen den tijd, dat de te straffen militair rijp wordt voor de 2de klasse van militaire discipline, soms om utiliteitsredenen de straffen te zacht laat uitvallen. Ook de waardeering der straf bare feiten is bij de verschillende landaarden verschillend; bij bepaalde tekortkomingen, b. v. bij niet op de hoogte zijn van 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 23