orders, wordt bij den Inl. een andere maatstaf aangelegd dan bij den Europeaan. Voorts komt het ook voor, dat er meer dan een strafbaar feit onder een straf komt te staan; hier moest dan bij een statis tische verwerking een splitsing toegepast worden Een andere vertroebeling van de statistiek ontstaat daardoor, dat soms straf bare feiten ongestraft blijven in gevallen waar door het kader veel door de vingers wordt gezienzulks doet zich voor bij secties die langeren tijd aan inlandsche onderofficieren zijn toevertrouwd, die niet voldoende afstand hielden tegenover hun minderen. Om al deze redenen is voor onze statistiek het percentage en totaal aantal straffen het belangrijkste. Aan de grootte der straffen echter moet om de bovengenoemde redenen niet al te groote waarde worden gehecht. Strafhoeken van militairen, die langen tijd in kalme betrek kingen geëmploijeerd waren, werden om begrijpelijke redenen niet verwerkt, want zulke militairen zijn minder in de gelegenheid om gestraft te worden. Bij sommige wapens is de kans om ge straft te worden grooter; teneinde een gelijkmatige verdeeling te krijgen, werden er strafhoeken van verschillende wapens ge nomen. Aangezien op kleine posten de straffen anders zijn dan op groote plaatsen en voorts in het begin van den diensttijd anders uitvallen dan later, werden uitsluitend strafhoeken ver werkt van militairen met langeren diensttijd, want daardoor zijn meer gelijkmatige uitkomsten gewaarborgd. Waar dus zooveel fouten kleven aan zulk een statistiek, mag men bij het maken van gevolgtrekkingen slechts waarde hechten aan getallen die door groote verschillen opvallen. Deze getallen moeten dienen voor vergelijking der landaarden onder elkaar en hebben dus slechts een relatieve waarde. Bij het doorzien van veel strafhoeken valt nog iets op: bij sommigen zien wij de straffen in series volgen. Iemand, die zich te zwaar gestraft acht, wordt koppig en ontevreden. Hij gedraagt zich dan ongepast tegen een meerdere of verbreekt eigendun kelijk zijn straf en wordt dan opnieuw gestraft; dit jaagt hem nog meer op stang, zoodat hij zijn evenwicht verder verliest. Hij" doet niets meer goed, de eene straf volgt op de andere tot hij in de tweede klasse van militaire discipline terecht komt. Na een overplaatsing kan hij opeens weer een goed soldaat worden. Dit doet zich voor bij sommige koppige, prikkelbare, maar overigens niet ongunstige types, zooals men in ons leger wel aantreft. Bij een taktvol ingrijpen, door intijds over te plaatsen, (misbruik van zulk een maatregel moet echter steeds voorkomen worden) zou menigeen van dit type gered worden. Uit de strafhoeken kunnen wij bijna uitsluitend conclusies trekken op negatieve eigenschappen. Dit beperkt natuurlijk eenigszins de waarde der uit deze statistiek te trekken conclusies. Over de 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 24