positieve eigenschappen kan slechts lange ondervinding ons inlichten en daarom zou een korte conduite, zoo als boven om schreven, van waarde zijn. Volledigheidshalve zij nog aangetee- kend, dat de officier van den militair, die sedert kort onder zijn commando staat, of dat de officier van gezondheid van den man die voor reëngagement komt, haast niets af weet. Wij vinden in het strafhoek eenige, lakoniek omschreven straffen, een korte en voor ons vaak twijfelachtige aanteekening over physieke ge schiktheid, wat gegevens in het stamboek en ziektenboek, dat is alles. Zelf moeten wij maar trachten, den man te leeren kennen. In oorlogstijd zou dit tijdverlies en onaangename ondervindingen ten gevolge kunnen hebben. Bij deze gelegenheid wil ik nog opmerken, dat de naar aan leiding van de reëngagementen gestelde lakonieke aanteekening „physiek geschikt" of „ongeschikt" niet voldoende is. Nadere speci ficatie, bijv. „valt vaak uit", „meldt zich veel ziek", „doet niet genoeg zijn best" enz. zou hier noodig zijn. Ook zou het aanbeveling verdienen, dat de kampementsartsen, die den man veelvuldig op de ziekenrapporten leeren kennen, steeds de reëngagementskeuringen verrichtten, of waar zulks niet mogelijk is een advies over den man verstrekken. Zoogenaamde lijntrekkers of met verschillende fouten behepte types zullen zoodoende gesignaleerd worden. Ook de sportonderwijzer zal over aanleg en temperament van den man een bijdrage voor diens conduite kunnen leveren. In de strafboek-statistiek heb ik getracht eene rangschikking, zooveel mogelijk volgens psychologische richtsnoeren, te maken. Iste Hoofdgroep; bevat indisciplinair gedrag van zwaarderen en lichteren aard, verdeeld in een reeks rubrieken, als volgt: la Insubordinatie door handelingen, woorden dienstweigering, lb Ongepast gedrag tegen een meerdere. lc Mopperachtigheid, ongegronde reclames (rechtstreeksche uitingen van ontevredenheid), ld Indirekte uitingen van ontvredenheid, zich door handelingen of uitlatingen onvergenoegd toonen over orders of correcties, lijdelijk verzet (deze rubriek is noodig met het oog op bepaalde landaarden). Ie Eigendunkelijke (opzettelijke) handelingen of tekortkomingen uit baloorigheid, koppigheid, b.v. zich aan straffen onttrek ken enz. lf Eigendunkelijke handelingen van lichteren aard, b.v. wacht ruilen, het gelid verlaten enz. lg In dienst niet de noodige ernst bewaren, lachen, praten, grapjes uithalen. Ilde Hoofdgroep bevat tekortkomingen in dienst, zoo als plicht verzuim, met de volgende rubrieken 2a Plichtverzuim uit gebrek aan plichtsbesef d.z. tekortkomingen van meer ernstigen aard (hiertoe behoort o.a. bij de cavalerie het verwaarloozen van paarden) 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 25