2a, Hierbij sluit zich aan het slapen op belangrijke posten als b v. op schildwacht ofte velde. 2b Tekortkomingen uit slordigheid, luiheid, onoplettendheid enz. 2b, Hierbij sluit zich aan: slapen op minder belangrijke posten, b. v. stalwacht, kamerwacht, enz. 2c Niet opvolgen van bevelen uit onoplettendheid. 2d Onkunde, onbekwaamheid, niet op de hoogte van orders enz. lilde Hoofdgroep: verwaarloozen van verplichte goederen en kleeding. 3a Van wapens, uitrustingstukken, slordig opbergen van goederen. 3b Onvoldoende zorg besteden aan de kleeding. IVde Hoofdgroep: bevat mankeeren in dienst. 4a Deserteeren. 4b Mankeeren tot 14 dagen. 4c id. tot 1 dag. 4d id. op enkele appèls. 4e Misbruik maken van verleende permissie Dan volgen andere, voor de militaire en soms ook voor de burgerlijke samenleving hinderlijke eigenschappen; deze zijn: Vde HoofdgroepGoed verkoopen. Vide Hoofdgroep 6a Spelen op verboden tijdstippen. 6b Wanbetaling van schulden. Vilde Hoofdgroepdronkenschap. VlIIste Hoofdgroep: liegen, slinksche handelingen, simuleeren, zich niet ziek melden, misleiding van meerderen, enz. IXde Hoofdgroep andere soorten van wangedrag. a. losbandigheid, vechten, luidruchtigheid enz. b. onfatsoenlijk gedrag, publieke vrouwen in de kazerne binnensmokkelen, overspel, vrouwen lastig vallen, enz. c. onwaardig gedrag, onmilitair optreden in het openbaar. Xde Hoofdgroep: crimineele feiten van algemeenen aard. Er werd dus een splitsing in een groot aantal van groepen en ondergroepen gemaakt. Wij zullen zien, dat dit zijn nut heeft, want het onderbrengen van de strafbare handelingen is daardoor zeer vergemakkelijkt en wij krijgen op deze wijze een beteren kijk op de betrokken landaarden. Niettegenstaande dit was het voor enkele straffen nog steeds moeilijk een passende rubriek te vinden. In de eerste plaats werd nu het percentage bepaald, d.i hoe veel van honderd militairen van een bepaalden landaard zich in 12 jaren dienst hebben schuldig gemaakt aan het onderwerpelijke strafbare feit. Daarnaast staat het totaal aantal opgelegde straf fen in het zelfde tijdperk. Dit is daarom belangrijk, omdat het ons inlicht of er veel recidieven bij deze straf voorkomen, want de straffen zijn soms zeer onregelmatig onder de militairen ver deeld. 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 26