Een klein percentage en een groot aantal straffen bij een land aard zegt ons, dat daarbij ten opzichte van bepaalde eischen een aantal minderwaardige, onverbeterlijke types zijn, m.a.w. dat de landaard in dit opzicht niet op een gelijkmatig niveau staat. Na tuurlijk moet men dan de strafhoeken individueel nagaan. Naast percentage en totaal aantal siraffen staat de specificatie en de grootte der straffen; dit is voor het gemakkelijk overzicht omgerekend in maanden. Wij zien zoo uit een rubriek hoeveel maanden politiekamer of provoost aan 100 man van een land aard in 12 j. dienst gezamenlijk is opgelegd voor een bepaald feit. In menig opzie..t geeft de statistiek kijk op psychologische motieven en levert over karakter en aanleg gegevens, die met praktische ondervindingen goed overeenkomen. Omtrent verschei dene straffen werd ook bij den betrokken militair persoonlijk om toelichting geviaagd. De statistiek is echter, zooals vroeger betoogd, nog lang niet volmaakt, omdat er nog landaarden ontbreken en het totaal aan tal onderzochten nog niet zeer groot is. Enkele zelden voorko mende feiten heb ik daarom slechts aangehaald, zonder ze in deze statistiek te verwerken. Indien het in de statistiek gevolgde systeem geaccepteerd wordt, zal het gemakkelijk zijn, deze werk wijze uit te breiden en de basis der karakterstudies, die ook anthropologisch belangrijk zijn, steviger te maken. Nu volgt de gedetailleerde bespreking. la Insubordinatie. Hieraan maakt zich de Europeaan het meest schuldig. In de tabellen zijn de betreffende getallen, dus la, slechts bij benadering en onder reserve aangegeven, aangezien deze feiten niet al te vaak voorkomen. Naast de Europeanen zijn ook de Manadoneezen, hoewel in minder aantal, in deze rubriek vertegenwoordigd. Wat den Europeaan betreft, moeten wij hierin een belangrijke grondeigenschap van den Hollander van lageren stand erkennen. Het is meest het, later te bespreken emotioneel cholerische type, dat zich hierin te buiten gaat. Bij hen is een bijzondere takt van den officier noodzakelijkis echter deze eisch vervuld, dan kan men veel van den Europeaan gedaan krijgen. Bij den Ma- nadonees spelen, naast een zekere koppigheid en (bij den jongen M.) verwaandheid, ook een subjectieve vijandelijke gezindheid, m.a.w. een grief tegen den in de kwestie betrokken meerdere (meestal een onderofficier) een rol. Bij den Inlander en Indo- Europeaan komt insubordinatie zelden voor. lb. Ongepast gedrag tegen een meerdere. Doet zich bij alle landaarden voor, echter het meest, zooals de getallen aantoonen, bij den Europeaan. Ook hier moeten wij als oorzaak de sub. la genoemde reden aanhalen en naast een zekere koppigheid in veel gevallen, zooals reeds vroeger betoogd, een niet ongunstig uitziend verhoogd gevoel van eigenwaarde en rondborstigheid. Deze eigenschappen verhinderen niet, zooals reeds gezegd, dat 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 27