hij zelfs te veel hieraan en wordt dan bestraft wegens dragen van buitenmodel kleedingstukken. Vooral de buitenmodel schoenen zijn een zwak van den Inlander. Wat het percentage gestraften betreft, zoo komt deze mutatie het minst bij den Manadonees voor. IV. Het mankeeren in dienst is een bijzondere, misschien wel de voornaamste kwaal van ons leger. Haast iedereen maakt zich hieraan in zijn diensttijd wel eens schuldig. De oorzaak hiervan is te zoeken in kazerneering, den aard van ons soldatenmateriaal (het zijn, zooals wij zullen zien, meestal primaire types) en vooral het spel, de alkohol en de liefde. Over 4a (desertie) had ik onvoldoende gegevens. Later, bij be spreking der karaktertypes, zullen nog eenige opmerkingen hier omtrent gemaakt worden. 4b. Mankeeren in dienst minder dan 14 dagen, komt vrij vaak voor. Vooral bij Inlanders en Europeanen, zeer zelden bij Manado- neezen. Deze laatsten blijven haast nooit langer dan 3 tot 4 dagen weg (zij hebben ook in de kampongs weinig connecties) De mo tieven zijn bij de eerstgenoemde landaarden zeer verschillend. Hand aan hand met het wegblijven voor langeren tijd gaat het goed- verkoopen, want men moet vooreerst de noodige contanten hebben. Het motief voor het mankeeren is bij den Inlander meest een vrouwenkwestie of het geval doet zich voor dat hij ergens plakken blijft bij het spelen. Soms neemt hij. indien zijn financiën het toelaten, een verlofje om zijn familie op te zoeken, of hij gaat op stap omdat zijn dienst hem verveelt (hem bingoeng maakt). Soms gaat hij ook mankeeren wegens ontvredenheid met een order of straf. De oorzaak kan daarbij heel klein en nietig zijn. Soms bestaat er voor het mankeeren heelemaal geen uitwendige reden. Dan moet de oorzaak gezocht worden in het onevenwich tig, niet vast omlijnd natureel van het amorphe of nerveuse Inlandsche type. Bij navraag geeft hij als reden dan steeds „het bingoeng zijn" aan (in werkelijkheid is het echter de onevenwich tigheid). Wij zullen dit later nog bespreken. Bij den Europeaan is het meest de alkohol, die hem voor eenige dagen doet wegblijven. Dagenlang houdt hij dan verblijf in een bordeel of bij een slokjesboer, tot zijn laatste cent en vaak ook zijn kleeding weg is. Het komt voor dat zich sommigen dan in hemd en onderbroek bij de wacht melden. Vaak geschiedt het wegblijven voor de gezelligheid in groepjes van 4 tot 5 man. Bij andere Europeanen zit het doel voor, het leger uitgezet te worden. Op geestige wijze verzinnen zij alle middelen en wegen, die daartoe leiden, maar letten angstvallig op, om niet voorden krijgsraad te komen. Voornamelijk leggen deze z.g. doorzetters, die soms volgens afspraak in clubjes werken, zich toe op man keeren en goedverkoopen. Sommige jonge fuseliers, die pas in het land zijn, en nog geen connecties hebben waar zij hun goed moeten verkoopen, gooien het eenvoudig weg, alleen om gestraft te worden. Dergelijke praktijken zijn zoodanig toegenomen, dat 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 32