het goedverkoopen op voorstel van den C. C. door den krijgsraad gestraft kan worden; met het oog op dergelijke types is het te betreuren, dat Ngawi als strafdetachement niet meer bestaat. Een andere reden voor mankeeren is twist met de huishoudster of vrouw; de man tracht op deze wijze de huiselijke scenes, die de Inlandsche soldatenvrouw zoo goed arrangeeren kan, te ontgaan. Andere Europeanen weer gaan op stap, omdat zij eens een „vrije toean" willen zijn. Na een reëngagement wordt alles „geliqui deerd," goederen worden tot geld gemaakt, een wit pakje wordt aangekocht en men gaat de wereld in om zijn geluk te be proeven, c.q. een betrekking te zoeken. Na eenige vruchtelooze sollicitaties en na eenig rondzwerven in 3de rangs hotels of bij kameraden in andere garnizoenen, keeren zij teleurgesteld naar hun garnizoen terug. 4c. Het in dienst mankeeren gedurende 1 dag heeft minder ingewikkelde motieven. Het wordt voornamelijk door meisjes of alkohol veroorzaakt. Vooral de onder invloed van sterken drank staande Europeaan geeft de voorkeur aan wegblijven, omdat hij hiervoor minder zwaar gestraft wordt dan wegens dronkenschap. Hij slaapt daarom zijn roes liever uit buiten het kampement. Ook in de mutatie 4c onderscheiden zich de Manadoneezen door een gering aantal straffen. 4d. Het mankeeren op appels is een sterk verspreide kwaal. Hieraan maakt zich het meest schuldig de Europeaan en de In lander, wat minder de Manadonees en de Indo. 4e. Misbruik maken van verleende permissie komt eveneens het minst bij den Manadonees voor. De Indo bereikt hierin een wat hooger percentage dan de andere landaarden. Een eigenaardigheid, die zich bij deze mutatie voordoet is, dat velen bij terugkeeren zich niet bij de wacht melden, maar op slinksche wijze door de draadversperring binnen komen. Dit feit wordt extra gestraft en komt bij den Inlander vaker voor dan bij de andere landaarden. V. Goedverkoopen is een mutatie, die vaak bij den Europeaan en meer nog bij den Inlander voorkomt. Onze statistiek wijst een groot aantal straffen van plaatsing in de 2de klasse van militaire discipline tengevolge van goedverkoopen bij Europeanen aan, een bewijs dat er veel onverbeterlijke types zijn, die bij herhaling deze of soortgelijke feiten plegen. Goedverkoopen gaat veel hand aan hand met mankeeren in dienst, spelen om geld (meestal bij Inlanders) en dronkenschap (meest bij Europeanen). Dat deze mutatie bij Europeanen als middel dient om uit het leger gezet te worden, heb ik reeds vermeld. Bij herhaling goed verkoopen en mankeeren werpt op de karakters der personen een zeer ongunstig licht. Het zijn sterk primaire (oogenbliks) menschen, die aan verzoekingen weinig tegenstand bieden en weinig betrouwbaar zijn. Het goedverkoopen geschiedt vaak op deze wijze, dat er onder de kameraden opkoopers zijn, die de goederen tegen een lagen prijs aankoopen en deze buiten, soms 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 33