ook in een ander garnizoen, tegen een hooger bedrag verkoopen. Hiervoor hebben zij hun connecties, want niet ieder burger durft deze goederen, die gestolen kunnen zijn, op te koopen. In de compagnie worden op deze wijze vele zaken gedaan. De Manadoneezen en Indo's doen slechts zelden aan goed- verkoopen. Vla. Spelen op verboden tijdstippen is een typisch inlandsche kwaal, maar ook de Indo, Manadonees en vooral de Amboinees doen er vaardig aan mee. Wij zullen over het psychische mecha nisme daarbij later spreken Met het spelen gaat allerlei gekonkel gepaard: goedverkoopen, sjacheren, woekeren, prostitutie der vrouwen enz. Het heeft een demoraliseerenden invloed en wordt relatief zwaar gestraft. Een algeheel verbod zou niet door te voeren zijn. De militairen nemen ook vaak deel aan gokpartijen in de kampongs. Er gaan bij het spelen vrij hooge bedragen om, vooral op de buitenbezittingen. Een soldaat, die langeren tijd op patrouille was, krijgt soms een groot bedrag aan contanten in handen en zoo worden er soms honderden guldens verdobbeld. In de kazerne vindt men ook speciale bankhouders, meestal oude geëmploieerden, b. v. dagverblijfhouders, die tevens ook woekeren, goederen opkoopen en ook verbinding hebben met de kampongs. De Europeaan speelt slechts zelden en haast nooit met In landers. De Indo daarentegen neemt vaak aan Inlandsche gok partijen deel. Ook Inlandsche onderofficieren spelen soms met minderen, hetgeen voor de discipline schadelijk is. 6b. Straffen wegens wanbetalingen van schulden komen af en toe voor. Zij worden vooral gevonden bij den Inlander, die soms nalatig is zijn warongschuld te betalen. Indos en Europeanen maken echter ook herhaaldelijk schulden. De dronkaards van Europeeschen landaard staan vaak in het krijt bij den Chinees, die hen tot een bepaald maximum crediet geeft. Onmiddellijk na ontvangst van de soldij wordt door den man telkens de schuld aangezuiverd, want dit type van Europeaan zou anders het geld onverbiddelijk nog denzelfden dag kwijt zijn. Zijn vast crediet waarborgt hem dus een gelijkmatigen toevoer van alkohol. VII. Dronkenschap. Hierin toonen de Europeanen het grootste percentage en het grootst aantal straffen 87 °/0 van de oudere Europeanen zijn wel eens in 12 jaar dienst hiervoor gestraft. Een groot aantal hiervan herhaalde malen, zoodat het totaal straffen per 100 man in 12 jaren 366 bedraagt. De Manadoneesche landaard toont slechts 26 straffen, bij den Amboinees zal dit getal wellicht grooter zijn. Indo's en Inlanders drinken zelden. De alkoholist wordt vaak gestraft niet alleen voor feiten, die gepleegd werden onder direkten onmiddelbaren invloed van sterken drank, maar ook voor handelingen die een gevolg zijn van het chronisch misbruik van sterken drank, en de daardoor ontstane alkoholische karakterveranderingzwaar plichtsverzuim, 34

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 34