verduisteringen, enz. doen zich in zulke gevallen voor. De dronk aard is niet zonder meer voor alles ongeschikt; op de buiten bezittingen hebben zich tal van dronkaards onderscheiden men moet hen echter de gelegenheid om te drinken tijdelijk kunnen ontnemen. Onze dronkaards zijn niet altijd losbandige, brutale, ongebreidelde naturen zij zijn veelal ook gemakkelijk, kalm en vooral geen mopperaars. De „oorlam" die destijds te velde verstrekt werd, had wellicht zijn speciale beteekenis om het mopperen tegen te gaan. Alkoholisme kan bestaan zonder zich direkt te uiten. Verscheidene dronkaards zijn jaren lang in verschillende heel gemakkelijke betrekkingen geëmploijeerd, waarbij zij dagelijks dronken zijn, zonder dat het tot straffen of conflicten komtzoodra zij echter belangrijke diensten moeten verrichten komt hun ongeschiktheid voor den dag. Het is wenschelijk dat men personen, die men ervan verdenkt alkoholist te zijn, signaleert en in het oog houdt, ook zonder dat er straffen aanwezig zijn. Hun stigmata behoorde in de ziektenboekjes vermeld te worden. Daardoor zou voorkomen worden, dat zulke personen plotseling in verantwoordelijke be trekkingen worden geplaatst. Een funesten invloed hebben de be kende slokjesboeren, een gespuis van ontslagen fuseliers in de kampong. Villa. Liegen, simuleeren, dissimuleeren, slinksche handelin gen enz. Deze rubriek levert geen volkomen zuivere gegevens omdat de hier genoemde feiten vaak gepaard gaan met andere strafbare handelingen, hetgeen de specificatie bemoeilijkt. Voor zoover echter uit mijn gegevens een conclusie geoorloofd is, staan hierin de Inlanders bovenaan met mutaties alsop iapport lie gen, misleiding van een meerdere, slinks het kampement verlaten of binnengekomen, simulatie, zich met vrouwenziekte niet ziek gemeld enz. Sommige dezer mutaties komen ook bij andere land aarden wel voor; b v. simulatie en dissimulatie (zijn ziekte geheim houden) vindt men vaak ook bij den Europeaan, minder vaak bij den Manadonees. Onder sub IX vallen straffen wegens wangebedrag, niet rechtstreeks met den militairen dienst verband houdend Zij berusten op karakter, vroeger milieu en opvoedingsfouten van het individu en houden ook nauw verband met zijn tegenwoordige, minder gun stige maatschappelijke positie. Dit geldt vooral voor den Europe aan, die zijn stand, een soort volksstand, hier in Indië moet missen. Velen zijn uitsluitend op den omgang met kameraden aangewezen en staan zoo meer aan misleiding bloot. Onder 9a is genoemd: losbandigheid, vechten enz. Hier komt bovenaan de Europeaan, die het vaak met de politie aan den stok heeft. Vermoedelijk zal ook hier de alkohol een rol spelen, ofschoon het niet steeds vermeldt wordt. Op hem volgt als vechtersbaas de Manadonees, als 3de de Inlander. De Manado nees kan soms lastig zijn, vooral in omgang met zijn Inlandsche 35

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 35