kameraden, waarbij een zekere verwaandheid van eerstgenoemde aanleiding kan zijn tot het ontstaan van vechtpartijen. In deze rubriek zijn ook begrepen de mishandelingen van vrouwen of huishoud sters. Ook de anders juist zoo kalme Inlander maakt zich hieraan schuldig. De schuld ligt echter niet altijd aan den man; het pak slaag, aan de huishoudster of vrouw toegediend, is vaak niet onverdiend. Het kleinste percentage wegens 9a toont de Indo. Onder sub 9b valt: wangedrag op sexueele basis, overspel, onfatsoenlijk gedrag tegenover vrouwen van kameraden, binnen brengen van publieke vrouwen. In dit opzicht komt de Indo op de eerste en de Inlander op de tweede plaats, met de veel gelezen mutatie: in de klamboe van een kameraad met diens vrouw aan getroffen. Dergelijke feiten worden overigens niet als zwaar beschouwd; er heerschen hierin in de kazerne zeer tolerante opvattingen. Bij den Europeaan is het percentage met de mutatie 9b zeer klein. Hij neemt nml. niet zooveel notitie van zijn inl. vrouw; tegen het overspel van zijn huishoudster is hij zeer bestand; scenes tengevolge van jaloezie zijn bij hem zelden. Daarbij leeft hij niet bepaald in coelibaathij is op sexueel gebied somtijds zelfs hartstochtelijker dan de Inlander, maar hij gaat niet met zijn heele ziel in vrouwenkwesties op. Uitgezonderd zijn misschien gevallen op de buitenposten, waar door eenzaamheid en andere psychische invloeden de verliefdheid en jaloezie van den Euro peaan in een soort tropenkoller kan ontaarden. De Indo toont in deze rubriek een gelijke geaardheid als de Inlander. Ook in en kele andere mutaties, b.v. het spelen, nadert hij hem. 9c. Hieronder vallen andere soorten van wangedrag, zoo b.v. onwaardig gedrag, onmilitair optreden (komt vaak voor bij on derofficieren, vooral bij Inlandsche die met hun minderen spelen). Het kleinste percentage toont hierin de Manadonees, die zich door waardig en soms ook deftig gedrag als goed militair wil toonen. In de samenleving der Amboineezen en Manadoneezen geniet overigens de militaire dienst meer aanzien dan bij andere landaarden. Onder X werden bedoeld andere crimineele feiten, Hier vond ik echter onvoldoende gegevens, slechts enkele gevallen van verduistering bij den Europeaan en diefstal bij den Inlander. Diefstal ten nadeele van kameraden schijnt bij den Europeaan zelden te zijn. Als bijlage van dit opstel is de uitgewerkte statistiek opge nomen. De hieruit volgende karaktereigenschappen, de karak- terindeeling en nadere gegevens vormen het onderwerp van een volgende verhandeling. 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 36