Omgekeerd kan het bezet houden van bedekte terreingedeelten met betrekkelijke zwakke atdeelingen dikwijls leiden tot aanzienlijke troepenbesparing, waardoor sterke atdeelingen voor het offensief beschikbaar komen. Wat betreft de dekking die het bosch geeft tegen waarneming uit de lucht tijdens den marsch, de ontplooi ing en de legering zegt het artikel in Wissen und Wehr: „Der Wald ist die beste Fliegerdeckung, was bei der heutigerr Entwicklung der Luftstreitkrafte von auszerordentlicher Bedeutung ist. Ilierbei ist allerdings zu bedenken, dasz lichte Walder und im Winter entlaubte Walder vor Luftbeobachtung nicht schützen. Artilleriestellungen werden durch den Flieger selten, durch den Meszplan schwerer wie im freien Gelande gefunden." Zoo zullen ook b. v. dun beplant kampongterrein en djatibos- schen in den drogen tijd slechts weinig dekking geven tegen vliegerwaarneming De met zware vruchtboomen voorziene uitgebreide kampong complexen in de omgeving van Batavia zullen echter uitstekende dekking tegen waarneming uit de lucht bieden. Het in brand schieten van beboscht terrein bleek in den wereld oorlog zeer moeilijk te zijn. Ernstiger waren de gevolgen van eene beschieting met gasmunitie, omdat in het boschterrein het gas veel meer ter plaatse bleef hangen, vooral bij windstilte. In Indië zal windstilte, vooral in bedekt terrein, wel regel zijn zoodat, indien door den vijand van gasmunitie gebruik zou wor den gemaakt, het organiseeren van den gasafweer bij het bezet houden of betreden van bosch- en ander bedekt terrein zeer zeker door onze troepen niet verwaarloosd zou mogen worden. De nadruk wordt gelegd op de moreele factoren, die bij ge vechten in boschterrein in het spel komen. „Der Kampfim Walde stellt an die Nerven des Menschen grosze Anforderungen. Wenn auch die Feuerwirkung des Gegners, vor allem die flankierende, bei starken Baumbestand im Wald geringer ist als im freien Gelande, so wirken doch das Kampf- getöse, der starkere Schall beim Einschlagen der Artilleriege- schosse, ihr Krepieren in den Baumen, das Umstürzen starker Bau- me und Aste, das Schwirren der Querschlager besonders auf Neu- linge stark ein. Die Auflösung der Truppe wird begünstigt. Die Führung der Leute, das Zurechtfinden, die Verbindung unterein- ander, sind sehr erschwert, benachbart kampfende Truppentei- len mussen engste Verbindung halten". Een troep, waarvan het moreel op eenigerlei wijze gedaald is> mag niet blootgesteld worden aan de zenuwschokkende invloe den van het gevecht in boschterrein. De moeilijkheden worden bij duisternis nog veel grooter. ,.Zum Waldgefecht gehort eine glanzend ausgebildete Truppe. Es fiihrt haufig zum Bajonettkampf, dessen Ausgang in ganz beson- 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 39