derem Masze von dem Mut und der Geschicklichkeit jedes einzel- nen abhangig ist". In bedekt terrein boeten de nieuwe technische hulpmiddelen veel van hun uitwerking in. In zulke terreinen zijn de hoofdwa pens: zware en lichte mitrailleurs, het geweer en de bajonet. Lichte mijnwerpers kunnen van veel nut zijn. De medewerking der artillerie zal als regel niet tot zijn recht komen door de on mogelijkheid waar te nemen. Alleen infanteriegeschut, dat op zeer korte afstanden vuurt, zal in vele gevallen de infanterie vooruit kunnen helpen. Het indeelen van pioniers met zagen en springmid delen bij de aanvallende infanterie is meestal van veel nut, voor al ook omdat voor de bezetting vaneen stelling in boschterrein het aanbrengen van hindernissen in den vorm van verhakkingen en gevel de boomen zoo betrekkelijk eenvoudig is. Führung und Gefecht zegt over den aanval in boschterrein: „Der Angreifer wird kleinere Waldstücke durch umfassendes Vorgehen und Vergasung in sei nen Besitz bringen. Dies führt rascher und sicherer zum Ziel, als ein unmittelbarer Angriff auf den Wald selbst. Flankenfeuer aus dem Walde heraus ist durch eigenes Artilleriefeuer zu verhindern". Is de aanval in het bosch zelf niet te ontgaan, dan beveelt Führung und Gefecht daarvoor de volgende methode aan: ,,Die Truppe geht vor miteinzelnen Schützen- und leichten M. G.- gruppen, denen abschnittsweise dichte Schützenketten, dahinten dichtaufgeschlossene Unterstützungen folgen, und schützt ihre Flügel durch gestaffelte Reserven und M. G Alleen infanteriegeschut of als zoodanig gebruikte onder deden der divisie-artillerie kunnen hulp bieden. Op steun der infanterie-batterijen zal doorgaans niet gerekend mogen worden, behalve dan bij den eersten aanval op vooruitstekende gedeelten van het terreinvoorwerp (dus voordat nog het karakter van het boschgevecht uitkomt). Het artikel in Wissen und Wehr vestigt nog de aandacht op het volgende: „Oftempfehlt sich abschnittsweises Vorgehen und Wiederordnen der Verbande nach Erreichen jedes Abschnitts. Fast nie wird es gelingen, alle Einzelheiten einerfeindlichen Stellung im Walde zu erkunden. Mit Ueberraschungen, besonders auf den Flügeln ist daher stets zu rechnen." We zijn van meening, dat in het bovenstaande ook voor de gevechtsvoering in ons Indische bedekte terrein goede raadgevingen zijn te zien. Het veelvuldig gebruik van het kompas en het dicht volgen van de staven achter hun afdeelingen moeten daaronder zeker ook wor den gerangschikt. Bij zeer dichte begroeiïng kan het vooruitgaan van zeer zwak ke verkenningsgroepen met lichte mitrailleurs dikwijls van groot nut zijn. Zeer terecht wordt nog tot voorzichtigheid aangemaand bij het bereiken van den rand van het begroeide terrein aan 's vij- 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 40