de artilleriewaarnemers dikwijls i n den rand opstelling zullen moeten nemen, zal de infanterie-hoofdweerstandslijn om die reden voor dien rand moeten liggen, waardoor dan tevens als voor deden worden verkregen minder blootgesteld aan de werking van het artillerievuur dan wanneer ze in den rand zou zijn gelegen, gedekte nadering mogelijk uit het achterterrein en gedekte opstelling voor reserves Sommige omstandigheden kunnen er toe leiden de hoofd- weerstandslijn binnen in het boschterrein te kiezen. Dan is het aanleggen van forsche hindernissen en het vrijmaken van het noodige schootsveld van veel belang. Door een bepaald verloop aan de hindernissen te geven is het dikwijls mogelijk belangrijke vijandelijke afdeelingen af te leiden naar plaatsen waar ze onder zwaar mitrailleur- of artillerievuur van nabij komen. Evenals bij elk verdedigend gevecht in het algemeen, moet ten slotte ook in het bosch de kracht van de verdediging gezocht worden in tegenstooten met de bajonet. Het boschterrein maakt de gelegenheid grooter om voor die tegenstooten flinke reserves uit te sparen. Hoe verder de hoofdweerstandslijn echter van den naar 's vijands zijde gekeerden boschrand verwijderd is, des te moeilijker zal het zijn om een doorgedrongen vijand uit het boschterrein terug te werpen, ornaat dan voor aanvaller en verdediger de voor-en nadeelen van het terrein gelijk gaan worden. De verbindingsdienst zal in het algemeen in bedekt terrein groote moeilijkheden meebrengen. Draadverbindingen zijn spoedig gestoord, ordonnansen verdwalen veelal. Toch is bij de weinige overzichtelijkheid van het gevechtsterrein een goede berichten dienst van het allergrootste belang! Voor troepen, welke zich aan de vervolging willen onttrekken biedt het boschterrein de mogelijkheid om den vervolger metzwakke krachten geruimen tijd op te houden. Daartegenover staat, dat een troep, die achtervolgd wordt, uiteraard ook in moreelen zin reeds zwaar geleden zal hebben, zoodat het oplossende karakter van het bedekte terrein zich daarbij meer dan ooit zal doen gevoelen Een vervolgende afdeeling zal gewoonlijk het bedekte terrein mijden en door snel oprukken door het open neventerrein trachten op den lerugtochtsweg der wijkende afdeelingen te komen. We zien uit het bovenstaande dat als altijd ook het optreden in boschterrein zijn voor- en tegen heeft. Zooals altijd zal voor ieder afzonderlijk geval dat voor en tegen in beschouwing moeten worden genomen, om in verband met de kennis van de invloeden, die door dat terrein kunnen worden uitgeoefend, tot een besluit te komen en dat terrein voor een bepaalde gevechtshandeling te mijden dan wel op te zoeken. Het was om het inzicht in het wezen dier invloeden te ver ruimen, dat wij vermeenden de aandacht te moeten vestigen op het bedoelde artikel in Wissen und Wehr. 42

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 42