4. EEN VOORBEELD TOT WAARSCHUWING, door A. M. SIEREVELT. Waar tegenwoordig het leger reeds een groot deel van de diensten der Gewapende Politie heeft overgenomen en bovenstaand drama zich heeft afgespeeld in het gewest, waar schrijver dezes al een paar jaren verblijf houdt, komt het hem niet onwenschelijk voor, op dit eenvoudige, korte, maar treurige berichtje even nader in te gaan. Immers, waarvan leeren wij in den regel het meeste i Van fouten gemaakt door anderen. Reeds vroeger schreven wij „Men leert veel meer door het kennismaken met begane fouten, met wat men niet moet doen, op prettige onderhoudende wijze neergeschreven, dan door alleen te bestudeeren wat men w e 1 moet doen, welk laatste op zich zelf toch al een vrij droge bezigheid is." De bedoeling van dit stukje is er voor te waarschuwen, dat vooral onze militaire patrouille-commandanten, die inplaats van de Gewapende Politie dergelijke opdrachten zullen hebben uit te voeren, zich aan fouten, zooals hieronder beschreven zullen worden, niet zullen schuldig maken. Niet alleen in het belang van de personen zelf, maar ook in dat van de goede zaak. Een dergelijk iets, begaan door een mil. patr. comdt, is een prachtig argument in de oogen van som- mige tegenstanders van de vervanging der Gewapende Politie door het Leger. Breed zeer breed, zal zulk een verzuim worden uitgemeten, om aan te toonen, dat de praktijk uitwijst, dat zij gelijk hadden, die verkondigden dat de militairen niet geschikt zijn voor poli tiewerk In sommige gewesten hebben de militaire patrouille-comman danten toch al hét onaangename gevoel van zich bij wijze van spreken te bevinden in een glazen kastje. Een militaire patrouille wordt daar in al hare gangen en handelingen scherp bekeken en becritiseerd en als er dan bijkomt, dat een fout wordt ge maakt, dan heeft men het verkorven en krijgt men te hooren „Wat doen de militairen hier ook; ze verontrusten de be volking maar en voor politioneel werk deugen ze niet, enz.". 43 „Droevig einde. Het Bat. Nieuwsblad „meldt, dat een Dajaksche dief bij de „poging tot diens arrestatie den de- „tachementscommandant der gewa gende politie in West- Borneo,Schmitz, „vermoordde. Benevens verwondde hij „twee politiedienaren. De dader werd „neergelegd." I.M. T. 1922, No. 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 43