van het gehalte. Een nog funester gevolg is, dat men niet alleen aan de instructeurs op administratief gebied niets heeft, maar dat zulks ook het geval is met de onderluitenants, die langs dien rang hun huidige positie bereikten. De onderluitenant, rechter hand van den c. ct in administratieve aangelegenheden, is nagenoeg afgevloeid. Is de administrateur ziek of ontbreekt hij uit andere redenen, dan is de c. ct, zoo hij althans daartoe in staat is, genoodzaakt zelf de administratie te voeren. Deze toestand kan bedenkelijke gevolgen voor de krijgstucht hebben, wanneer een c. ct met meer goeden wil dan kennis der administratie te veel zijn administrateur gaat ontzien. Waar de bibit voor administrateurs belangrijk verminderde, was dit mede het geval met die voor de onderofficiersbetrek kingen bij de Mil. Administratie, waarvan krasse staaltjes te noemen zijn en menig postcommandant de gevolgen onder vindt. De administratieve kennis der officieren is gering, wat zijn oorsprong vindt op de inrichtingen van onderwijs. Het leer vak militaire administratie behoorde jarenlang tot de vakken, die het gebrekkigst onderwezen werden, dikwijls omdat de docent er practisch geen begrip van had. Op het officiersexamen werd het vak met den coëfficiënt '/2 getaxeerd in tegenstelling met de zgn. practische vakken (waaronder b. v. ook schermen), die met den coëfficiënt 2 geapprecieerd werden. Voorts werd Napo leons woord, dat, als de administrateurs hun zin hadden, het leger niet zou marcheeren, te pas en onpas aangehaald. Die uitspraak moge van toepassing zijn op de magazijnsadministratie, zeker is ze dat niet op die van de compagnie. Komt nu de jeugdige makker in Indië, dan ontdekt hij al spoedig, dat het geen hem onderwezen werd op admin. gebied van nul en geener waarde is voor de practijk, dat nochtans administratieve kennis voor hem van groot pecuniair belang kan zijn, maar de gele genheid om die waardevolle kennis deelachtig te worden zeer beperkt is. Zijn c. ct bezit zelf die kennis niet, öf weet er juist genoeg van om de zaken gaande te houden, wat hem zoo veel moeite kost, dat er geen tijd overschiet (administratieve kennis leidt tot tijdsbesparing) voor de administratieve vorming van den jongen leergierige. De junior maakt zich langzaamaan het denkbeeld eigen, dat kennis der administratie iets buiten gewoon moeilijks is en ziet er maar liever van af om zich zonder leiding in te werken; ook heeft Napoleon gezegd (zie boven). De wetenschap hoe een administratie te controleeren en een gederailleerde dito weer in het rechte spoor te brengen, werd tot heden niet gedoceerd en toch was het niet in de slechtste periode van ons leger, dat hoofd- en zelfs opperofficieren die wetenschap in de puntjes verstolden en daarbij geen kwartier meester van noode hadden Zelfs waren zij mannen, die te velde een grooten naam hadden verworven; uit de vele zij hier de 47

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 47