61 vende basis worden besproken en wordt betoogd, dat deze nooit geheel een marinebasis aan den wal zou kunnen vervangen, Onder „Grande-Bretagne" vinden we een overzicht van het in de ver schillende Dominions door de Regeering ingenomen standpunt ten opzichte van de Singapore-basis. Het doet eigenaardig aan te lezen, dat hoe verder men verwijderd is van het Westelijk gedeelte van den Pacific, hoe meer men het standpunt van de Engelsche Labour-regeering deelt en hoe juist de meest belanghebbende Dominions, Australië en Nieuw-Zeeland, het minste vertrouwen stellen in de door den Volkenbond te geven garanties. Onder „Japon; activité sous-marine" worden interessante gegevens ge publiceerd over de plannen voor aanbouw van onderzeeërs door Japan. Drie types worden onderscheiden n. 1. Ie. voor kustverdediginggrootte 800 k 900 ton, snelheid 17 knoopen, 1 snelvuurkanon, 6 lanceerbuizen en radius van 80C0 mijlen. 2e. voor den aanval op vijandelijke kusten en den handelsoorlog; grootte 1500 k 2000 ton, groote voorraad torpedo's, 1 a 2 kanons en ingericht voor transport van mijnen, radius 10 000 mijlen. 3e. een type van 3000 A 7500 ton, gepantserd tegen geschutvuur, vliegtuig- en onderzee-bommen, 2 of meer kanons van 20 c.M.; 40 torpedo's en een radius van 25000 mijlen. Dit type zou goede accomodatie's hebben voor een verblijf op zee van verscheidene maanden; het zou den Pacific kun nen oversteken zonder basis. Heerestechniek. October 1924. Een voordracht, in Februari 1924 door Hauptmann Dörfer gehouden over „Die Technik der Raupenfahrzeuge, insbesondere Kampfwagen und Kampfwagenabwehr", wordt als eerste artikel afgedrukt. Verre toekomstmuziek over het mogelijke gebruik van vechtwagens klinkt ons daaruit tegemoet. Ook wordt een goed overzicht gegeven van het thans in de verschillende landen in gebruik zijnde vecht- wagen-materieel, waarin ook wordt vermeld de nieuwste Fransche Chenil- lette St. Chamond, die zich op raden en rupsbanden kan voortbewegen met respectievelijke snelheden van 20 en 5 KM. per uur, terwijl het gewicht 3 ton bedraagt. Bediening 2 man. Uit de afbeelding zou zijn af te leiden, dat de bewapening uit een 3.7 cM. kanon bestaat. De voordracht besluit met het hoofdstuk: Kampfwagen Abwehr. Stabshauptmann Dr. Oskar Regele begint een ontwerp „Dienstvorschrift" getiteld „Grundsatze über die Verwendung der Pioniere im Felde". Revue Militaire Générale. 15 October. 1924. Van,, Les batailles de Ludendorff sur le front russe" door den generaal Camon verschijnt het 11e gedeelte dat handelt over den slag bij Tannenberg en die der Masurische Meren. Hierin worden passages uit de mémoires van Hindenburg en Ludendorff aangehaald en daaromheen wordt het inzicht van den schrijver opgebouwd. Lieutenant-colonel Lucas betoogd hoe in den slag aan de Marne de door de 42e Divisie van het 9e leger (Foch) gespeelde glorierijke rol ten zeer ste verband heeft gehouden met het optreden van het 10e corps behooren- de tot het 5e leger (Franchet d'Espery). In zijn conclusies vestigt de schrijver in het bijzonder de aandacht op het groote nut van berichtoffi- cieren. Het belangrijke artikel van commandant Padovani over „1' Infanterie dans la guerre de mouvement" wordt in dit nummer beëindigd- We vestigen de aandacht op hetgeen daarin over den aanval in bedekt terrein wordt gezegd. Tenslotte een interessant artikel: ,,L' Armée japonaise" van Lucien Bec, waarin o a. voor de in dat leger heerschende doctrines een verklaring wordt gezocht in de tradities, het volkskarakter en de materieele en personeele hulpbronnen van Japan. Schweizerischc Vierteljahrsschrift für Kriegswissenschaft 1924 Heft 2. Oberstlieutenant Bircher neemt voor zijn artikel „Ueber Flankenschutz" de beveiliging van de linkerflank van het le Duitsche Leger op den 9en September 1924 aan de Marne als voorbeeld. Een goede overzichts-en een detailkaart bevorderen de bestudeering van dit artikel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 61