verband des nachts niet mogelijk is. Een zeer goed hulpmiddel, bijna onontbeerlijk, is het lichtend kompas. Bij een nachtelijke onderneming doet de invloed van den chef zich hoofdzakelijk door de voorbereiding gevoelen; aan die voorbereiding mag niets ontbreken, omdat anders zeer groote kans bestaat, dat zij zal mislukken. Het juist onderhouden van de richting is noodzakelijk, om de orde en het verband te kunnen bewaren, zonder welke de kansen op succes zeer sterk verminderen. De fouten in de richting waren zoo groot, dat bij de hoeve Anglecourt zich niet alleen afdeelingen van de 86e brig, bevon den, maar ook van het XHIe legerkorps en van de brig, van het Ve res.-korps, welke richting Courcelles-sur-Aire moest oprukken. Volgens Fr. lezing hebben de zaken zich aldus toegedragen. Tegen middernacht werden 2 schoten gehoord, onmiddellijk gevolgd door een hevig geweervuur, .waarin zich ook mengde het vuur der mitr. bij de 5e comp. Onmiddellijk begaf de cmdt van )H 155 zich met de 7e comp. langs het pad, dat naar de opstellingsplaats van de 5e comp. voerde, tot in de nabijheid daarvan. Bij den viersprong van paden gekomen, zag hij, dat Amblaincourt en de omgeving hel verlicht waren door brand. Een D. afdeeling, welke werd geschat op eene comp., nam men waar tegenover de 5e comp., op den N. oever der Bunet; beide afdeelingen vuurden „comme des fous"; de mitr. waren in volle actie. Een andere D. afdeeling was reeds de beek overgetrokken en bevond zich op eenige meters afstand van den linkervleugel der 5e comp. Ook hier een hevig vuur, een vuur uit zenuwachtigheid, zooals blijkt uit den zeer korten afstand, waarop men zich van elkaar bevond, en dat de aanvalskracht der Duitschers totaal ver lamde. Een der aanvallers beproefde zijn makkers vooruit te krijgen door op te springen en zich onder hoera-geroep op de ophoogin gen te storten, waarachter de Franschen zich bevonden, doch f"der succes; niemand volgde; de dappere zelf sneuvelde onmid dellijk. De toestand bleef hier geruimen tijd stationnair. Bij aandachtige vergelijking van beide lezingen krijgt men den indruk, dat de Franschen, niettegenstaande zij een nachtelijken aanval verwachtten, toch door het oprukken der Duitschers waren verrast. Anders toch is, in verband met den afstand, dien de Duitschers nog van Amblaincourt tot de Bunet hadden af te leggen niet te begrijpen, dat de cmdt van II|155, die onmiddellijk, nadat het vuur geopend was, naar voren ging, doch niet meer dan ongeveer 100 M. had af te leggen, om in den boschrand nabij de opstelling van de _5e comp. te komen, daar komende op zeer korten afstand voor de linie ontwikkelde D. troepen waarnam. Blijkbaar waren de voorste troepen van den aanvaller het dorp Amblaincourt reeds voorbij, toen hier de brand ontstond, welke den geheelen omtrek fel verlichtte en de Duitschers door de Franschen deed ontdekken. 75

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 11