De Fr. bat.-cmdt had blijkens de Fr. lezing het zeer ernstige verzuim begaan, om in het terrein N. van de Bunet, bij Amblain- court en bij de wegen en paden geen luisterposten en patrouilles uit te stellen. Door deze fout en die andere, om geen maatregelen te treffen tot verlichting van het naderingsterrein van den aan valler, was het mogelijk, dat de Franschen verrast werden. Uit vrees voor munitiegebrek gaf de cmdt van II] 155 last het vuren te verminderen. Of dit bevel uitwerking had, wordt niet vermeld, maar waar de Franschen zich zoo zenuwachtig toonden, dat zij bij de verschijning der Duitschers al dadelijk een zoo hevig vuur openden, is het niet te verwachten, dat zij spoedig aan het bevel gevolg zullen hebben gegeven. Intusschen kon men waarnemen, dat de 8e comp. onder den druk van uit het W. aanrukkende D. afdeelingen was teruggeweken en nu een opstelling had ingenomen haaksch op die van de 5e comp. De comp.-cmdt rapporteerde den bat.-cmdt, dat de mu nitie begon te ontbreken. De bat.-cmdt begaf zich nu naar de 8e comp. In de tirailleurlinie verblijvende, nam hij bij het licht van den vuurgloed in Amblain- court waar, dat een sectie van de 8e comp. op den linkervleugel daarvan terugtrok in de richting van Anglecourt, vervolgd door een Zug; tegenover het front der 8e comp. bevonden zich naar schatting 2 Ztige. Een D. officier, gevolgd door een hoornblazer, bereikte juist het W. uiteinde der ophoogingen, waarachter de 5e comp. hare opstelling had genomen. Andere D. afdeelingen, waarvan de sterkte niet te schatten was, rukten Z. waarts op tusschen den straatweg en de Aire. De cmdt van II] 155 vond nog geen aanleiding om den weer stand op te geven. Aan een sectie der ondersteuningstroepen van de 8e comp. gaf hij last om de tirailleurlinie te versterken. Gedurende dit gevecht was ook in O. richting hevig vuren ge hoord, waaruit blijkt, dat ook de 65e res.-div. werd aangevallen. Eenige oogenblikken later zag men een afdeeling, uit N." richting komende, naderen langs den W. rand van het bosch, dus al in den rug van de tirailleurlinie van de 8e comp. Spoedig werden de naderenden als Duitschers herkend en ontsond een hevig handge meen. 1 -rw 711*7 De comdt van II| 155 wilde nu de 7e comp. tot steun van de 8e in het gevecht werpen, doch slechts met de grootste moeite kon men er in slagen enkele manschappen uit den boschrand voorwaarts te krijgen. Intusschen bleek, dat de Duitschers ook reeds in de richting van Anglecourt oprukten, waardoor de linkervleugel van II[ 155 omvat dreigde te worden, terwijl voorts het in O. richting gehoorde vuur zich scheen te verwijderen. Nu achtte de bat.-cmdt een langer stand houden nutteloos; het zou vermoedelijk tot den geheelen onder gang van zijn bataljon leiden, terwijl de achtergelegen hoofdmacht 76

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 12