toch reeds gealarmeerd was. Hij gaf daarom last terug te trekken. Met de 6e en de 7e comp., een deel van de 5e en een deel van de 8e comp.blijkbaar ondersteuningstroepen, die nog niet in het gevecht waren gewikkeld geweestgelukte het geheel ongehinderd af te trekken. De troepen marcheerden langs den Z. rand naar den W. rand en van daar naar het bosch Landlut. Gelukkig schijnen zij zich gemakkelijk als Franschen te hebben doen kennen; alhans er wordt geen melding gemaakt van op hen door de verdedigers van dat bosch geopend vuur. Dat deze terugtocht ongestoord kon geschieden, vindt zijn oor zaak in verschillende omstandigheden. Niet alleen zullen de zich in een handgemeen met de Duitschers bevindende, en daardoor natuurlijk niet los te wikkelen afdeelingen lang genoeg hebben kunnen ophouden, maar ook andere factoren zullen hebben mede gewerkt. Onder de D. troepen heerschte de grootste verwarring; reeds bij het oprukken van Amblaincourt ontstond wanorde, welke door het gevecht natuurlijk vergroot was. Het oprukken der Duitschers en het gevecht toonden duidelijk aan, dat de troepen niet goed in de hand der aanvoerders waren. In het bosch was het natuurlijk al zeer moeilijk om deze geschokte troepen weer in de hand te krijgen; het toezicht was uiterst bezwaarlijk; wanneer een klein troepje was verzameld, kostte het de grootste moeite de manschappen bijeen te houden en hen te beletten zich weer te verspreiden, om zich aan de meerderen en aan het gevecht te onttrekken, Het spreekt van zelf, dat onder die omstandigheden slechts zeer lang zaam kon worden doorgerukt. Wat de Franschen betreft, moet niet uit het oog worden verloren, dat de 6e en de 7e comp. de laatste op enkele na niet in het gevecht gewikkeld waren geweest en vermoedelijk de terug trekkende cfeelen van de 5e en 8e comp., zooals reeds gezegd, ook niet. Maar verder moet uit de moeite, welke men ondervond bij de pogingen om de 7e comp. te doen ingrijpen in het gevecht der 8e comp., worden besloten, dat de Franschen zelf ook gaarne den terugtocht aanvaardden. Door deze omstandigheden kon hij sneller en vlotter verloopen dan anders het geval zou zijn geweest. Bij beide partijen was het moreel geschokt; bij de Duitschers uitte zich dit thans door de langzaamheid, waarmede orde en verband werden hersteld en waarmede werd doorgedrongen naar den Z. rand van het bosch; bij de Franschen door een snelleren terugtocht. Dat van den aanvang af noch bij de Duitschers noch bij de Franschen het moreel hoog is geweest, blijkt duidelijk uit de zenuw achtigheid der troepen, die zich onmiddellijk lieten verleiden tot een zeer hevig vuur en niet meer in de hand bleven van hun aan voerders. Bij de Duitschers zal die ongunstige omstandigheid in het leven ZÜ'1 geroepen, niet alleen door de tegenslagen van de vorige dagen 77

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 13