en de gevoelige daarbij geleden verliezen, maar mede door het feit, dat juist in den morgen van den 9en September bij de troepen waren ingelijfd daar toen aangekomen aanvullingstroepen van de depots, troepen, die haastig en niet voldoende waren afgericht en die nu voor de eerste maal met den vijand in aanraking kwamen ter gelegenheid van een nachtelijken aanval. De onderdeelen waren niet als homogeen te beschouwen. De manschappen kenden elkaar en de aanvoerders niet, zoodat onderling vertrouwen ontbrak, ter wijl door onvoldoende geoefendheid mede bij de aanvullingstroepen het zelfvertrouwen ook niet groot zal zijn geweest. Maar juist een nachtelijke aanval stelt hooge eischen aan geoefendheid, samen hang en kalmte. Het is dan ook zeer de vraag, of het wel goed gezien was van den reg.-cmdt, om kort voor deze onderneming de te voren geleden verliezen op deze wijze aan te vullen; wel werd daardoor de numerieke sterkte der onderdeelen opgevoerd, maar niet de gevechtskracht. Bij een onderneming als zulk een aanval is die numerieke sterkte van veel minder gewicht dan de innerlijke waarde tengevolge van samenhang en geoefendheid. Met een kleine, goed geoefende afdeeling, welke groot innerlijk verband heeft, wordt meer bereikt dan met een grootere afdeeling, welke niet homogeen kan worden genoemd. Dit is een ervaring, die ook uit de Indische krijgsgeschiedenis herhaaldelijk blijkt. Dit zijn moreele invloeden, waartegen de materieele van grootere numerieke sterkte niet kunnen opwegen. Bij de Franschen kan de zenuwachtigheid, het mindere moreel zijn voortgesproten uit de ontberingen der laatste dagen; van 7 Sep tember af is het bataljon op voorposten; de verpleging laat veel te wenschen over en sinds 2 dagen is ook geen drinkvoorraad meer opgevoerd. Daardoor kon de verrassing ook zoo grooten invloed hebben, dat de troepen niet goed meer in de hand waren. De resultaten van het Fr. vuur waren gering; opgegeven wordt, d .t de 5e en de 8e comp. en de mitr. te zamen 40000 patronen verschoten en daarmede 300 a 400 Duitschers buiten gevecht stel den. Neemt men in aanmerking, dat op gemiddeld niet grooter afstand dan 100 M. werd gevuurd, terwijl de Duitschers door de verlichting van het terrein zoo prachtige doelen boden, dan blijkt wel opnieuw, hoe zenuwachtig de Franschen waren. Inrichtingen evenwel om bij nacht een eenigermate gericht vuur te kunnen afgeven, ontbraken geheel, hetgeen een ernstig verzuim moet worden genoemd. Te 2.30 vm. is het geheele bosch in handen der Duitschers en zijn orde en verband zoover hersteld, dat erder kan worden opge- ruikt naar de Fr. hoofdstelling. Door het gevecht bij het bosch Chanel, zoomede door dat bij La Vaux Marie, dat ook sinds eenigen tijd werd aangevallen, was de bezetting van die hoofdstelling natuurlijk gealarmeerd, zoo dat van een verrassing hier geen sprake was. leder was voorbe- 78

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 14