In den hoek waar cholerisch staat is grootste activiteit, grootste- emotionaliteit en geringe secundaire functie, enz. Deze karakterindeelingen zijn gebaseerd op bestudeering van Europeesche landaarden, waarbij rekening is gehouden met endo gene factoren, met aangeboren aanleg der proefpersonen. Op onze Indische landaarden moeten zij echter met voorzichtigheid toege past worden. Een al te schematische werkwijze kan hier schadelijk zijn. bij deze landaarden zijn immers geheel andere factoren aan wezig, die op het karakter zoodanig wijzigend inwerken, dat ten slotte in tal van gevallen moeilijk is uit te maken, of een eigen schap aangeboren dan wel een gevolg van uitwendige invloeden is. Indien ik straks ga beweren: de Inlander is amorph geaard, zoo moet men niet angstvallig a 1 1 e bij het amorphen type behoorende eigenschappen bij hem zoeken. Door op het voorstellings- en ge voelsleven van den Inlander nog bijzonder in te gaan, zal ik overi gens ook trachten mij van bovengenoemde karakterindeeling eenigszins vrij te maken. Zij blijft echter onmisbaar, hare fouten ten spijt, want zij vergemakkelijkt ons ten zeerste de analyse der landaarden en stelt ons in staat met een enkel woord een bepaald type te kenschetsen.. Aan de hand dier indeeling zal ik thans de verschillende landaar den bespreken. Onze zoo verscnniend van elkaar geaarde militairen hebben, uit zonderingen daargelaten, dit eene gemeen, dat zij, zooals reeds betoogd, om economische beweegredenen in dienst treden, waarbij vaak niet het verderaf liggend doel van een verzekerd bestaan, maar meer de premie in aanmerking komt. Voorts zijn het dikwijls ook speciale karaktertypen, die dienst nemen. Onder hen bevindt zich een relatief groot aantal zwerverstypen, nml. personen zonder vasie plannen, die zich laten drijven door de omstandigheden. Wij ontmoeten hen bij alle landaarden, behalve bij de Amboineezen en Manadoneezen. Ik zal hier de Europeesche variëteit omschrijven. Dit type is soms fatalistisch, onvoorzichtig, onverschillig; het heeft geen vast omlijnd karakter en toont weinig bepaalde neigingen en weinig houvast, het als gewoon fuselier zonder promotie 15 20 jaar in de kazerne te blijven volhouden, daartoe is, wat den buropeaan betreft, deze speciaale karakteraanleg noodig. Een soortgelijken aanleg ontmoeten wij ook bij andere vrijwillig dienstnemende landaarden; nml. bij den Inlander en den Indo- Europeaan. Ook dezen treden in dienst om economische beweeg redenen; ook bij hen ontbreken vaste richtlijnen. Zij laten zich door het toeval der uitwendige omstandigheden drijven. Al zulke typen zijn oogenbliksmenschen en toonen behalve hun primaire functie ook een reeks van andere eigenschappen, die tot het amorphe type behooren. De amorph geaarde soldaat is derhalve in een koloniaal leger (bij de vrijwilligers dus) sterk vertegenwoordigd. Ik wil hier 86

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 22