een schets van dit type citeeren, die vooral toepasselijk is op den Europeaan. „De amorphe is koel en zakelijk (omdat hij niet emotioneel is). Hij heeft echter ook primaire eigenschappen, d.i. hij kan als oogen- bliksmen;ch impulsief zijn; intellectueel is hij beneden het gemid delde, hij is oppervlakkig, onpractisch en vaak ook gekenmerkt door drankzucht, sexueele uitspattingen, speelzucht en moppen- tapperij; hij is weinig eerlijk, intrigant, verkwistend, schulden ma kend, onordelijk, niet punctueel. Drank, spel, sexueele avonturen, soms ook sport vullen bij hem een leegte. Ook is hij egoistisch, zeer lui, koppig, niet verdraagzaam, veel buitenshuis vertoevend, indolent, onverschillig." Zoo zien de amorphen in de uiterste geval len er uit. Onder de sterk amorphe Europeanen vinden wij de typen die met moeite hun tijd doordienen, een belangrijk deel van hun diensttijd in de hospitalen doorbrengen, die niet verder promotie maken en veelal later in de kampong terechtkomen. Wij medici ontmoeten daar dan het welbekende milieu: kamponghuis, inlandsche huis houdster, tal van niet veelbelovende, verwaarloosde kinderen. Vader is vaak dronken en heeft een groote harde lever en een uit gezette aorta als gevolg van de uitspattingen in baccho et venere. ue sterk amorphen toonen gedurende hun diensttijd in het straf hoek de mutaties: deserteeren, vaak in dienst inankeeren, goed- verkoopen, dronkenschap, losbandigheid, leugenachtigheid, slor digheid en onverschilligheid. In de functie als soldaat staan zij bij de andere karaktertypen ten achter. Zij zijn niet laf, maar bijzondere praestaties zijn bij hen toch zeldzaam; hun plichtsbesef is gering en daarom zijn zij voor verantwoordelijke betrekkingen of posten niet te gebruiken. De amorphen hebben geen vasten wil, zij worden door invloeden van buiten gedirigeerd en staan veel aan verleiding bloot. Op kleine posten of te velde schijnen deze typen gemak kelijker te dienen dan op groote plaatsen, aangezien zij daar min der blootstaan aan schadelijke invloeden; alleen de alcohol doet zich ook daar gelden. Bij het lezen dezer schets over de amorphen en ook bij de volgende schetsen, handelend over andere karaktertypen, moeten wij bedenken, dat er belangrijke variaties mogelijk zijn. Zoo behoeft b. v. de activiteit bij de amorphen slechts grooter te zijn en een ander soort mensch staat voor ons. Ook de secundaire functie en de emotionaliteit kan bij hen varieeren en hun karakter naar den later te bespreken nerveuzen of phlegmatischen kant wij zigen. Tusschen amorph en amorph zijn er daarom belangrijke verschillen. Bovenstaande omschrijving van dit type geldt slechts uiterste gevallen. Aangezien de meerderheid der amorphen die eigenschappen niet in sterke mate toont, behoeft het amorph zijn op zich zelf nog geen afkeurend oordeel te beteekenen. Vele amorph geaarde typen hebben zich te velde mooi onderscheiden. Slechts de zwaar amorphe is een onbruikbaar element. Hun percentage in 87

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 23