Pas na een nader onderzoek zal men veel overeenkomende trekken vinden. Toetsen wij eens de voor de karakterschetsen gebruikte grondelementen d. i. functie, emotionaliteit en activiteit aan den Javaan. Ten eerste de functie. Deze is bij hem hoofdzaak, m. a. w. hij is een oogenbliksmensch. Desniettemin heeft hij ook vaak duidelijke secundaire trekken, waarbij dus het verleden meespreekt. Uit zijn gedrag kunnen wij vaak concludeeren, dat bij hem niet altijd oogenbliksmotieven werkzaam zijn. Denken wij eens aan de conservatieve neigingen van den dessaman (vooral uit Midden- Java), hoe bij hem opvoeding, adat en milieu in zijn heele doen en laten meespreken, denken wij aan de lange nawerking, die sommige gemoedsaandoeningen bij hem hebben (wraakzucht), be denken wij hoe weinig onbevangen, heftig of demonstratief hij is. Zijn egocentrische toestand brengt de secundaire trekken soms zeer duidelijk op den voorgrond. Wij zien dan, dat zekere bewustzijns inhouden zeer langen tijd kunnen nawerken. Ik zal dit met een klein voorbeeld illustreeren. Een Inlander wordt beleedigd of onrechtvaardig behandeld. Nu is het de aard van den Inlander, bijzonder intensief te reageeren op dingen, die zijn persoon direct raken. Zijn volgend doen en laten kan zeer langen tijd onder den indruk blijven van het ondervonden onrecht. Wij zien hem dan handelingen verrichten, die op het eerste moment impulsief toeschijnen, maar in werkelijkheid een diepe nawerking van het ondervondene zijn. Bij insubordinatie of andere crimineele handelingen door Inlanders gepleegd, ga men alles wat voorafging steeds goed na, men zal vaak het motief vinden in kwesties, die heel lang geleden hebben plaats gehad. Nu vragen wij ons af ten 2de: of hij emotioneel is? De leek stelt zich den tropenbewoner vulkaanachtig, emotioneel, harts tochtelijk en phantastisch voor. Hij leeft in een egocentrischen bewustzijnstoestand; hem brengt zooals gezegd in emotie slechts dat, wat onmiddellijk zijn persoonlijkheid of wat er zeer nauw mee samenhangt, raakt. Ik zal hier eenige eigenschappen herhalen, die men emotioneel noemt. De emotioneele is nml. impulsief, heftig, prikkelbaar, onverdraagzaam, zwaarmoedig, wisselend van stem ming, oppervlakkig, onpractisch, beslist in meeningen, heerseh- zuchtig. Dit zijn eigenschappen, die groote groepen b. v. de mid den-Javaan, niet bezitten. In de strafhoeken der Inlanders komen weinig strafbare handelingen voor, die uitsluitend op verhoogde emotionaliteit berusten. Het grootste gedeelte der straffen berust op laksheid. De soms voorkomende mutatie: „mishandeling der vrouw" kan van dengeen, die de kazernetoestanden goed kent, niet steeds als door emotie veroorzaakt beschouwd worden. De Inlander kan wel onder gegeven omstandigheden sterk in affect komen, maar slechts onder de bovengenoemde egocentrische voor waarden. Om buiten hem staande dingen komt hij niet in emotie. De Inlander zal zich over een onrechtvaardig behandelden kame- 91

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 27