minder emotioneel schijnen dan hij in werkelijkheid is. Zijn stille, bescheiden en weinig demonstratieve aard spiegelt ons soms ten onrechte een zeer sterk gebrek aan activiteit voor. De meeste domme soldaten komen uit de groep der reeds om schreven amorphen en apathen. De nerveuse wordt gekenmerkt door emotionaliteit, primaire functie en inactiviteit en uit zich door levendige fantasie, uitslui tend handelen onder sterke emoties, weinig geremd, impulsief, onverdraagzaam, prikkelbaar, napraten, musikaal, sterk ontwik kelde vitale neigingen, ijdel, eerzuchtig, veel lachen, opsnijden, leugenachtig, vreesachtig, enz. Ik zal later op dit type, dat wij in gewijzigden, dus lang niet zoo krassen vorm in het leger vinden, nader terugkomen. Ook bij dit type zijn veel overgangsvormen naar den amorphen of apathischen kant. Het nerveuse type komt in het leger niet zoo vaak voor als het amorphe. Overigens geldt van den nerveuse hetzelfde wat van den amorphe is gezegd, in zooverre de uitwendige omstandigheden ook zijn type meer of minder wijzigen. Het karakter van den Inlander is niet scherp omlijnd. De Inlan der is, zooals Bets zegt, in alles middelmatig. Het nerveuse type komt meer voor bij den Javaan, die met andere rassen, b. v. Hin- doebloed, vermengd is. De Soendanees en de Bataviaan behooren m. i. eveneens tot de nerveusen. Een 4de type, dat nog wel eens bij de Inlanders voorkomt, is het cholerische. Het valt op door impulsiviteit, heftigheid, onver draagzaamheid, opgewektheid, enz. Het is actiever dan het ner veuse. Ook den cholericus vindt men overal daar, waar sterke rasvermengingen plaats hadden, het meest bij de Madoereesche (Boegineesche) mengtypen. De meest voorkomende strafmutaties bij de amorphe en cho lerische typen zijn reeds genoemd. De nerveuse toont vaak als mutatie slordigheid, verwaarloozen van wapens of goederen, vrouwenperkara's, slinksche handelingen, simulatie, misleiding- van zijn meerdere, niet de noodige ernst in dienst bewaren, eigen dunkelijke handelingen, enz. De nerveuse is, wat het strafregister betreft, nogal veelzijdig. Bij dit type vindt men personen, die de meeste straffen oploopen en veel recidiveeren. Een groot gedeelte der straffen hebben de nerveusen te wijten aan hun meer emotio- neelen toestand. Hiertoe behooren vrouwenperkara's, ongepast gedrag, mankeeren, enz. Bij den amorphen Inlander daarentegen treed meer de inactiviteit op den voorgrond, en uit zich in het strafboek als laksheid, onoplettendheid, slapen op wacht, enz. Wij zien, dat bij al de genoemde typen de primaire functie aanwezig is. Onder de amorphen kan men echter ook typen vinden, die primair noch secundair zijn. De sterke inactiviteit heeft bij hen elke uiting van primaire functie onderdrukt. Dit zijn de zwaar onverschillig, indolente typen met een automatische wijze van 99

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 35