was, vooral waar ook de Aire niet ondoorwaadbaar was. Of de reg.-cmdt den div.-cmdt op het gebrek in de opstelling heeft gewezen en of deze de aandacht van den commandant van het 6e legerkorps, waartoe onderwerpelijke troepen behoorden, daarop heeft gevestigd, is niet bekend; zooniet, dan hebben zij ten deze een ernstig verzuim begaan. Met de rechter neventroepen bestond wel goede verbinding. O. van ll| 155 hadden deelen van de 65e reserve-divisie Séraucourt en het bosch Blandin bezet, waarmede men in voortdurende ver binding was. De nacht van 7|8 September ging kalm voorbij. 8 September ontvangt de 8e comp. des morgens vroeg eenig volmaakt onschadelijk artillerie vuur van een batterij in de strook Bulainville bosch van Renonlieu. Tezelfdertijd ontvangt de bat. cmdt een bevel van den div.- cmdt, waaruit hij meent te moeten opmaken, dat het geheele ba taljon in het bosch moet worden opgesteld en dat hem nu doet besluiten om ook de 8e comp. in het bosch te plaatsen. Een dergelijke overweging doet vreemd aan en geeft geen hoog denkbeeld van de zelfstandigheid van den bat. cmdt. Uit zijn maatregelen blijkt, dat hij van meet af aan de opvatting heeft het bosch te moeten verdedigen. Is het voor die verdediging noodig, dat een der comp. buiten het bosch moet worden opge steld, dan moet de bat. cmdt dat doen; dat is geheel en al zijne verantwoordelijkheid en daarvan mag hij zich niet laten afbren gen door een bevel, gegeven door een zich ver achterwaarts bevin denden commandant, die door die plaatsing de plaatselijke om standigheden niet juist kan beoordeelen en dus niet de noodza kelijkheid, om eenig onderdeel niet in het bosch op te stellen. De bat. cmdt moet in de eerste plaats zijn taak in het oog houden; voor de goede uitvoering daarvan is hij verantwoordelijk; hij be raamt de daarvoor noodige maatregelen; wat hij in een bevel omtrent de opstelling van zijn bataljon meent te moeten lezen, kan hoogstens een leidraad voor hem zijn, meer niet; en daarvan moet hij weten af te wijken, als een goede uitvoering van zijn taak dat vereischt. Iets anders is het, wanneer zijn chef ter plaatse aan wezig is en de genomen maatregelen afkeurt, hem gelastende ter zake de inzichten var. dien chef op te volgen. Maar dat was hier niet het geval. Ingevolge de bekomen bevelen moest het 311e reg. terug en bleef ll| 155 alleen belast met de bezetting van het bosch. Daartoe werd het nu als volgt opgesteld: 5e comp. in den N. W. hoek, waar het een goede opstelling vond achter ophoogingen aan den rand; 6e comp. in den N. rand tegenover Séraucourt; 7e en 8e comp. in reserve achter het midden. 67

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 3