sterkte nog niet zijn verrekend. Men denke er slechts aan dat 1 chauffeur in de plaats komt van eenige stukrijders of geleiders. A d 2 e. Het kanon van 7,5 c. M. L|30 weegt pl. m. 1200 KG., d.i. een gewicht waarboven dat van een modernen snelvuurhouwit ser, b.v. van 10,5 c. M., niet behoeft te gaan. Het gewicht van de voor dien houwitser mede te voeren uitrusting vermeerdert niet belangrijk als men het aantal projectielen iets geringer neemt. De 40 P. K. 2-tons auto heeft voor de 10,5 c. M. Hw. zeer voldoende kracht, vooral als de bepakking practisch geregeld wordt, waar voor in bijlage 11 een ontwerp is aangegeven. Opvoering van het kaliber tot 15 c. M. is, wat de motorkracht aangaat, evenmin aan bezwaar onderhevig. Het is o.i. minder juist om zulk een trekauto te gebruiken voor 7,5 c. M. L|30 of Vd. (Bofors). Indien men een batterij van deze kanonnen met auto's wil vervoeren, zal het gedragen vervoer een oplossing zijn. Men verkrijgt hierdoor nog meer inkrimping van de colonnelengte; de kanonnenauto's (1.5 tons-) met kleine wielbasis (d.i. de afstand van vóór- tot achteras) hebben een kleineren straal van wenden dan een met 4 paarden bespannen vuurmond met voorwagen. In bijlage IV, fig. 1, is aangegeven, hoe dit gedragen vervoer plaats zou kunnen hebben. Het materieel zal minder te lijden hebben, de raden behoeven niet van rubberbanden te worden voorzien en kunnen licht van bouw blijven. Deze batterijen zullen echter evenmin buiten be hoorlijke wegen kunnen. Ad. 3 e. De groote snelheid langs de wegen heeft groote voor deden onder verschillende tactische omstandigheden. Men denke aan het doorschrijden van een weggedeelte, dat onder vuur staat, aan de mogelijkheid om de treinen, zonder gevaar voor vertraging in de munitieaanvulling, ver achterwaarts op te stellen, aan het snel oprukken van achteraan de colonne ingedeelde batterijen, aan de snelle sprongen, welke bij een achterhoede ingedeelde batterijen kunnen maken. De marschcapaciteit der motorartillerie blijkt wel hieruit, dat alle auto's voldoende benzine hebben voor 150 KM. De benzine auto bevat dan nog den voorraad, benoodigd voor een even grooten afstand. De bagage-auto's kunnen voldoende levensmiddelen bevatten voor minstens 3 dagen, waardoor de batterijen, wat de verpleging betreft, ook zeer onafhankelijk zijn, te meer, wanneer bedacht wordt, dat zij zelf de middelen bezitten om z. n. zorg te dragen voor aanvulling van grooten afstand. Men vergelijke hier mede b. v. een veldbatterij, die het niet langer dan 2 dagen, waarin stel 60 KM. worden afgelegd, zonder aanvulling van levensmid delen en gaba (padi) kan stellen, om van gras of hooi niet te spreken. A d. 4 e. Minder personeel geeft besparing aan uitgaven. In plaats van 3 stukrijders zorgt 1 bestuurder voor de bediening van de 104

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 40