trekkracht. Sterk spreekt de zuinige personeelindeeling ook bij den G. T. en den B. T. Voorts leent motor-artillerie zich beter voor indeeling van militie dan veld- en bergartillerie. A d, 5 e. De eenvoudige verdubbeling of verdriedubbeling bij mobilisatie volgt ten deele uit ad. 4. Auto's en bestuurders zijn uit de particuliere bedrijven te requireeren. Met een goed geoefende beroepskern en voorts een intelligent stel miliciens, valt het heel wat gemakkelijker bij mobilisatie van een batterij motorartillerie een afdeeling te maken dan van een batterij veldartillerie. Maar aan dat beroepspersoneel moeten dan ook hooge eischen worden gesteld. Ad. 6e. Zie ad. 3e. Voor eenzelfde hoeveelheid munitie zijn minder voertuigen en personeel noodig. De kwetsbaarheid van den motor kan worden verminderd door vooral den radiator door een lichte pantsering te beschermen. Aan de bedrijfszekerheid van den motor moeten bijzondere eischen worden gesteld. A d. 7 e. Zie ad. 5e. Het vrachtautovervoer breidt zich ziender- oogen uit. Voor de aanvulling der motortrekkracht in oorlogstijd moet men er evenwel op verdacht zijn, dat de particuliere bedrij ven die typen auto kiezen, welke voor die bedrijven het meest economisch zijn (veelal 3 a 3}/2-tons wagens). Dit zijn over het algemeen niet de voor motorbatterijen geschiktste typen. De boven bouwen van de in oorlogstijd te requireeren wagens moeten in de magazijnen gereed liggen. Deze kunnen van eenzelfde constructie en van gelijke afmetingen zijn, en nochtans worden geplaatst op de uiteenloopeinde soorten chassis waarvoor zij zijn bestemd; dus eenheidsbakken voor verschillende typen chassis. III. Gaan wij thans over tot de bespreking van de eischen, waar aan een auto voor de motorartillerie zal moeten voldoen, zonder dat wij daarhij tot in details zullen kunnen afdalen. Deze eischen zijn in 3 groepen onder te brengen, n.l. die betreffende a. de kracht en de bedrijfszekerheid van den motor; b. het chassis en de wielen; c. den bovenbouw. Ada. Wat betreft de vereischte kracht kan worden volstaan met een 30 a 40 P. K. motor. Voor de 3-tons pionierauto is geen zwaardere motor noodig, daar deze den tractor vervoert en in geval van te zwaar terrein de tractor dus op eigen kracht, z. n. zelfs de auto trekkend, vooruit kan komen. Een oordeelkundig gekozen versnellingsinrichting, de goede versnellingsverhoudingen kunnen ons op economische wijze nog verder helpen. De verhooging van de bedrijfszekerheid is een belangrijke kwestie, die niet zoo zeer te zoeken is in een of ander merk van den motor. Er zijn genoeg merken met goede motoren, waarvan de bedrijfs zekerheid niet veel uiteenloopt. Wij hebben hier meer eenige andere 105

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 41