zaken op het oog. In de eerste plaats moet de motorkap vervangen worden door een lichte (hoogstens 4 m.m. dikke) pantsering, die de veeren en de cardan of kettingen beschermen tegen geweer- en G. K.-kogels. Verder moet de radiator van zoodanige (reeds bij vele auto's toegepaste) constructie zijn, dat bij lek worden het lek uit de koelcirculatie geschakeld en op een gunstig oogenblik door inzetten van een reserve radiatordeel hersteld kan worden. De lampen moeten binnen de pantsering vallen. Bijlage IV, fig. 1 geeft een voorbeeld. Voorts: Reserve koelwater en benzine in tanks, die op eenvoudige wijze ingeschakeld kunnen worden, indien radiator en (of) benzinetank stuk springen of stuk geschoten worden. Gemakkelijk te bereiken aftapkranen voor koelwater, benzine en smeerolie. Overzichtelijke opstelling van de voornaamste motordeelen (carburator, magneet, waterpomp, bougies, klepveeren, e. d.) zoodat opsporen en herstellen van een gebrek snel en zonder veel omslag kan plaats hebben. Een zeer eenvoudig, en toch solide hefboomstelsel bij de besturingsorganen: koppelings-, versnellings-, ontstekings- en gashandels. A d b. Van alle merken auto's moet het achterste deel van het chassis versterkt worden, als ze voor trekkracht moeten dienen. Bij de meeste Amerikaansche auto's zwiept het chassis. Veelal is hier bij den bouw expresselijk naar gestreefd om breken bij scherpe bochten, in groote vaart genomen, te vermijden. De wielbasis moet voor de 2- en 3-tons auto's niet grooter zijn dan 3 a 3,5 M. om voldoende wendbaarheid te krijgen op smalle wegen. Hiertoe moet het chassis der hier geïmporteerde auto's gewoonlijk ingekort worden. Men k-ijgt door de inkorting, ook zonder kruisversterking, een stugger chassis. Inkorting vermindert uiteraard de voor de bepakking beschikbare ruimte. De stuurin richting moet op een zoo klein mogelijke wending ingericht zijn. Hiervoor is de vierwielen aandrijving voordeelig. Behalve hiervoor, zal deze wijze van krachtoverbrenging de auto's in menig geval op eenvoudiger wijze uit de modder helpen, nl. als één stel wielen vasten grond heeft en het andere niet, en dus slipt. De voorwielen met massieve banden moeten breed zijn, anders dringen ze te veel in zachten grond. Overigens moeten de wielen voorzien zijn van luchtbanden tot en met de 2-tons auto's. Daar boven moeten de auto's achter z. g. „cushion-wheels" hebben, of dubbele wielen, waaraan tusschen de dikke massieve rubberbanden schoepen als van een caterpillar zijn gezet. Beide soorten wielen zijn echter zeer zwaar. sub. c. Het laadvermogen moet zoo goed mogelijk uitgebuit worden. Waar dit alleen mogelijk is met een zoo economisch mo- 106

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 42