creliik ingerichten bovenbouw, mag hier niets aan improvisaties overgelaten worden. In bijlagen II tlm V zijn eenige voorbeelden gegeven hoe de tegenwoordige uitrusting vervoerd kan worden. Men wake er zorgvuldig voor, geen ruimte voor de bepakking verloren te doen gaan. De huidige inrichting der auto s zondigt daar nog al tegen. Er wordt zeker 30% opgeofferd aan bepakkings ruimte, en dat waar onze artillerie-uitrusting toch al zoo volumineus is. Men denke b. v. aan de kabelransels voor 1000 M. kabel; voor een gewicht van pl. m. 7,5 K. G. aan kabel met een s. g. van pi. m. 1,2 is een volume noodig van 37,5 d.M3 Met eenige kosten is dit te verbeteren. Men komt er niet als men volstaat met het op een chassis plaatsen van eenige zitbanken en een bak. Het is integendeel een nauwkeurig passen en meten aan de hand van een zorgvuldig gekozen uitrusting. IV. Zoodoende komen wij tot de bespreking van eenige bijzon derheden, die o. i. voor de inrichting der auto's eener motorbatterij van belang zijn, en betrekkelijk onafhankelijk van de algemeene inrichting der verschillende merken auto's. Als algemeen geldende eisch is te stellen: De bepakking moet compact en overzich telijk zijn, terwijl de mede te voeren artike- len afdoende tegen beschadiging tijdens het vervoer moeten zijn beschermd. Men bereikt dit door in de eerste plaats na te gaan: wat moet er mede gevoerd worden. Aan de hand van den uitrustingstaat wordt daarna bepaald: hoe wordt een en ander vervoerd. Hiervoor dient men een minitieus uitgezocht gebruik van de beschikbare ruimte te maken met ver mijding van alle volumineuze verpakkingsmiddelen. Artikelen, die tijdens het gevecht of de voorbereiding daartoe door menschen gedragen of in de stelling afgeladen moeten worden, dienen, waar noodig, een geschikte eigen verpakking te hebben, waarbij tevens en vooral naar minimum gewicht aan verpakkingsmateriaal gestreefd moet worden. Wij doelen hierbij op: schaarkijkers, drie voeten, res. deelen en gereedschappen, telefonen en telefoonkabels, enz. Om de bepakking overzichtelijk te maken, dient men na te gaan: wie moet wat en waar (wanneer) gebruiken. De menschen moeten elkaar bij het afladen van het door hen benoodigde zoo min mogelijk in den weg staan en onmiddellijk weten waar ze het noodige kunnen vinden. Alleen dan is arbeidsverdeling die zooveel tijd kan besparen mogelijk. Auto's met bakken, waarin een chaos van artikelen, vormen een rem op de vlotheid van handelen. Wij spraken reeds over het vervoer van telefoonkabels. Een verbeterde verpakking is in fig. 2 van bijlage IV gegeven, terwijl fig. 3 het dragen van 3000 M. door één man aangeeft. 107

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 43