Van een kist voor richtmiddelen, waarin 2 opzetten, 2 tusschen- stukken en 2 kijkers verpakt zijn, weegt de kist alleen 13 K. O. en wegen de daarin verpakte richtmiddelen samen slechts 11 KG. Die richtmiddelen liggen in passende ligplaatsen, die uit één groot zwaar blok hout gesneden zijn. De zoo verkregen tusschenvulling van hout is zwaar en overbodig. Die richtmiddelen zijn in een kleinere ruimte met beugels, klemmen en pallen, even goed tegen beschadiging beveiligd, vast te zetten. Naast bedoelde kist voor richtmiddelen is er nog een kist voor onderdeden en gereedschap pen. Het gewicht van deze kist is 14 KG. en van het daarin ver pakte 12,5 K. G. Zoo is er meer. In andere gevallen is de uitrusting o. i. overdreven. Zoo wat betreft het medevoeren van reserve remdrukveeren; die veeren zijn immers nog te gebruiken, zelfs al zijn zij gebroken. Verwisseling kan dus t. g. t. geschieden, maar is niet urgent. Voorts is een reserve transportschroef voor het sluitstuk een overbodigheid, evenals de zware reserve trekhaken dit zijn. Even overdreven zou het zijn, zuigers, zuigerveeren, zuigerstangen, cylinders, versnel lingskamraderen e. d. voor auto's en motorrijwielen mede te nemen. Verkieslijker ware dan een kanon, auto of motorrijwiel in zijn geheel als reserve. In het algemeen behoort datgene, wat niet met betrekkelijk weinig moeite bij de batterij verwisseld kan wor den in kanon, auto, enz., in de oorlogsuitrusting niet thuis. Nog in ander opzicht kan men zich in de uitrusting beperken, en hier doelen wij op het pioniermateriaal. Het opnemen in de formatie van elke batterij van een pionierauto met tractor maakt het o. i. niet noodig de overige auto's zoo rijk met overbruggings planken e n kreedekken uit te rusten. De kreedekken hebben bij een paardenbatterij veel nut, omdat gaten in een brugdek, waar de paarden met een of meer beenen door kunnen zakken, daarmede afdoende afgedekt kunnen worden. De 8 beenen van elk span gaan gelijkmatig verdeeld over de ruimte tusschen de wielsporen. Mod dergaten kunnen er mede bedekt worden, omdat de paarden op den gelijkmatigen bodem, dien het kreedek vormt, rustiger kunnen blijven trekken. Bij een motorbatterij heeft men alleen met de sporen van de wielen (raden) te maken, en nu deugt een kreedek hier iuist allerminst, omdat het door de wielen (raden) doorgesne den wordt. Dit voelen de caissons van de Afdn Gev. Tr. eener veldbattorij, als de gevechtsbatterij er eerst is overgetrokken. Tegen den grooten druk op de betrekkelijk smalle velgen der caissons en vuurmonden is geen kreedek, ook geen met ijzerdraad versterkt kreedek, op den duur bestand. En is zoo'n kreedek een maal zij het ook slechts op een enkele plek doorgereden, dan is het een ergernis in stede van een hulp. De uitstekende bamboelatten komen in de speeken en remmen de raden, het ijzerdraad geeft verwondingen aan de beenen der paarden; er vormen zich ware hazenstrikken voor mensch en dier. Men neemt 108

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 44