dit euvel bij een veldbatterij in den koop toe, gezien de voordeelen zooeven genoemd. Bij een motorbatterij werkt zulk een doorgesne den kreedek nog bedenkelijker, vooral als de auto s kettmgoyer- brenging hebben. Een uitstekende bamboe in het achterwiel of doorheen ketting gegrepen rolt het kreedek onder de auto-achteras op, de wielen slaan meestal op zulk een oogenblik nog door ook en'het kost zeer veel overleg, moeite en tijd om een en ander vrij te maken. De wielen slippen bovendien op kreedekken zeer vlug. Moddergaten moeten door een auto-batterij op andere wijze over getrokken worden, en wel: bij niet al te groote horizontale afmetingen, maar vrij groote diepte: met overbruggingsplanken; bij groote afmetingen: met kanaalijzers; bij groot aantal: door gebruik van den tractor, tenzij wegver- betering door opvulling der gaten met steenslag niet te veel tijd neemt; men bedenke in dit geval ook, dat omrijden, indien mogelijk, veelal sneller tot het doel voert; men kan daartoe soms den weg verlaten en rijden door de kampong of over een erf, bij niet te groote diepte en harden ondergrond (te peilen met bamboe of richtbaak)door met eenige vaart er door heen te rijden (om rolsnelheid te houden). Als elke auto van 2 practische overbruggingsplanken (die tevens als treeplanken voor de bediening kunnen dienen),de noodige schoppen, patjols, pikhouweelen en kapmessen voorzien is, en^ de pionierauto van 4 paren kanaalijzers, waarvan elk paar 3 a 4 meter overbruggen kan, piketpalen, sleggen, enz., dan is er vol doende pioniermateriaal om over slechte wegen^ en bruggen (deze laatste ook zonder dek) heen te komen. Kijk op het terrein, ervaring omtrent de prestaties der auto's, handigheid, een koel hoofd van de chauffeurs en z. n. de tractor doen de rest. V. Beschouwen we nu aan de hand der bijlagen de auto s eener afdeeling, zooals wij ons die voorstellen, meer van nabij. De staf van een afdeeling heeft volgens bijlage I: De radio-auto: deze vervoert de radio-installatie voor het L. W. S. (luchtwaarnemingsstation) en de seinlappen, een sein lamp, de inrichting voor het weerstation (windthedoliet, gascvh'nder, ballonnetjes) en eenig telefoonmaterieel (om de ge dachten te bepalen: 2 toestellen en 2 X 1000 en 2 X 250 M. kabel). Het personeel van deze auto bestaat uit: dan bestuurder, waar naast de luitenant, commandant L. W. S; binnen in: de radio- grafist en 2 man voor het bedienen van de seinlappen. De auto-bevelsmiddelen: is ongeveer van gelijke in richting als de radio-auto. De ruimte voor den radiografist is hier a h. w. een kantoortje voor den Afd. Cmdt (c. q. luitenant- 109

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 45