len, en ook nog benzine en olie. Het streven zij, ook in het belang van de oefeningen der batterijen, gericht op behoud van de goede motorrijders, waarover wij beschikken. IX. Ten slotte nog een enkel woord over motorartillerie met gedragen 7, 5 c. M. geschut. Daar men met deze soort motorartillerie slechts weinig meer kan bereiken dan met die met getrokken 10,5 c. M. Hw., en in geen geval dat, wat men met de veldartillerie in Indië kan prestee- ren, kunnen wij haar alleen voorstaan als tegemoetkoming aan het gebrek aan 7,5 cM.-geschut wegens de moeilijke remonteering voor veld- en bergartillerie. Men zal de veld- en bergartillerie hier in Indië reeds in vredestijd bijna op volle oorlogssterkte aan Australische paarden moeten houden. Een zeker aantal goede rijpaarden kan men requireeren; maar voor voldoend snelle africh ting en training van deze paarden tot draag- (trek-) dieren vreezen wij. Daarvoor zou de tijd wel eens kunnen ontbreken. Rekenende op een gewicht van pi. m. 750 KG. van den in batterij staanden vuurmond (b. v. 7,5 cM. Bg. Bofors) zou de gevechtsbatterij kunnen bestaan uit: vier 1,5-tons-auto's, waarop de geheel in elkaar gezette vuurmonden, chauffeur, stukscomman dant en 4 bedieningsmanschappen en twee 1,5-tons-auto's, ieder met 2 caissons a 60 patronen, chauffeur, korporaal en 2 be dieningsmanschappen (6 auto's komen dus in de stelling); voor details van deze auto's zie bijlage IV, fig. 1. De gevechtstrein voor de batterij bestaat uit vier 2,5-tons-auto's elk met vier caissons a 60 patronen en een pionierauto met tractor. Voor verdere details van de munitieauto's zie bijlage lik De bagagetrein kan dezelfde zijn, als in bijlage I, evenals de staven der afdeeling en van de batterij. Een afdeeling van 3 dergelijke batterijen a 4 stukken heeft een colonnelengte van pl. m. 300 M., is van zeer voldoende vuurkracht, en wanneer de auto's van de gevechtsbatterij voorzien zijn van een bijzondere inrichting voor het rijden over zachten grond van voldoende mobiliteit om met bereden artillerie in re°ïments- verband op te treden. b En toch betwijfelen wij nog, of een batterij met getrokken vuur monden, waarbij de trekkracht bestaat uit auto's, overeenkomstig de Citroëntractor-auto's, die den Saharatocht volbrachten, niet min stens even mobiel is. Wij rneenen zelfs, dat ze het winnen, omdat bij getrokken ver- voer het gewicht van auto en kanon over grooter oppervlak drukt dan bij gedragen vervoer, en de auto's lichter kunnen zijn dan de 1,5 tons auto. Menig twijfelachtig bruggetje zal voor laatstge noemde auto een oponthoud geven, en niet bij getrokken vervoer De prestaties op hellingen zullen bij de getrokken batterijen beter 115

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 51