een bepaalde verbinding dienende, zonder dat zij elkander storen. Een voorbeeld in hoeverre de Y. P. stations aan dezen eischeln voldoen is het gebruik van een aantal dezer toestellen bij waarne mingsposten voor batterijen mobiele artillerie. Nemen wij aan dat voor elke batterij een waarnemingspost op ongeveer 4 K. M. is vooruitgeschoven, dan kunnen de radiostations bij de batterijen en bij de waarnemingsposten tot op 200 meter afstand naast elkander werken zonder dat zij de nevenverbindingen storen en dus uitslui tend werken in de verbinding, waarop zij zijn ingesteld. Onder gunstige omstandigheden heeft men wel storingsvrije verbindingen tot stand weten te brengen met radiostations waarbij de niet bij elkander behoorende toestellen op enkele meters afstand naast elkaar waren opgesteld. Het is bekend dat draadlooze stations kunnen werken onafhan kelijk van onbegaanbaar tusschenliggend terrein en zoo goed als onafhankelijk van ongunstige weersomstandigheden als zware regens of mist. Alleen zware plaatselijke onweersbuien kunnen het draadlooze verkeer ernstig belemmeren. Het geschetste type station is ingericht voor omschakelen bij overgang van spreken tot luisteren en omgekeerd. Er bestaan ongeveer gelijke stations waarbij duplex (gelijktijdig) werken in beide richtingen mogelijk is. Voor militaire doeleinden hebben echter stations met omschakeling bepaalde voordeelen. De verbindingsdienst bij het leger zal toch in het algemeen moeten zorgen voor middelen tot overbrengen van orders van achteren naar voren en meldingen van voren naar achter, terwijl in de breedte uitsluitend inlichtingen worden gegeven. Het moeten laten uitspreken voordat men kan antwoorden komt dan in alle gevallen het verkeer ten goede. 5. ORGAAN N. I. O. V, JANUARI-NUMMER. De aflevering vangt aan met een overzicht van de geschiedenis van het ontstaan van de vereeniging, die in April a. s. den ouderdom van tien jaar zal hebben bereikt. L. A. V. levert een opstel over „Psychotechniek"', een wetenschap, die hare sporen reeds heeft verdiend bij de toetsing van personen op de eigen schappen, welke voor een bepaald beroep noodig of ongewenscht worden geacht. Het is duidelijk dat de schifting, waartoe men op deze wijze in staat is, leidt tot vermindering van den duur van de opleiding voor een bepaalde betrekking en dat daardoor vermeden wordt, dat personen wor den aangewezen voor een taak, waarvoor zij ongeschikt zijn. Ook voor het leger, om te beginnen al bij de keuring van recruten, kunnen deze me thoden met succes toepassing vinden. Overigens hoede men zich ervoor, er te veel waarde aan toe te kennen, daar de proefpersoon gedurende de proef geheel andere capaciteiten kan toonen dan op oogenblikken, waarop b. v. een beroep op zijn persoon wordt gedaan. De mensch is geen ge lijkmatig wezen. 121

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 57