125 Verder wees deze spreker er nog op, dat die zorg van de regeering alleen noodig is omdat er eenheid in de opvattingen moet zijn, welke bij vrije studie niet zoo gemakkelijk is te verkrijgen. Orgaan van dc ver. t.b. van de Krijgswetenschap. Ilde aflevering. De invloed van chemische strijdmiddelen op de oorlogvoering. Dil onderwerp werd ingeleid door den kapitein van den generalen staf Best. De inleider wees er op dat dit onderwerp zich in de warme belangstelling van het publiek mag verheugen, hetgeen hij een gelukkig verschijnsel noemt, aan gezien onbekend onbemind maakt. Hij maakte zich niet de illusie dat bekendheid er mee de menschen sympathiek zal doen staan tegenover de bedoelde strijdmiddelen, maar hij hoopte wel, dat die bekendheid hen zal brengen tot een nuchterder beoordeeling van de beteekenis voor de lands verdediging van deze wapens. Het gebruik van chemische middelen is feitelijk al heel oud, maar in den wereldoorlog heeft het zich snel ontwikkeld. Het antwoord op de vraag, wie er in dien oorlog nu eigenlijk mee is begonnen, is z. i. bezwaar lijk te geven. In ieder geval is het gas voor het eerst als strijdmiddel in het groot toegepast door de Duitschers voor Yperen. En daarna is het gebruik aan beide zijden steeds toegenomen en verbeterd. In 1918 bedroeg het percentage der gasmunitie, gerekend naar de totale hoeveelheid, voor Duitschland 50%, voor Frankrijk 25%, voor Engeland 25% en voor Amerika 30%, Uit deze cijfers blijkt wel, hoezeer de beteekenis van het gas als strijd middel was uitgegroeid. Daarna ging de inleider na, in hoeverre het gebruik ervan in toekomstige oorlogen te verwachten is. Naar zijne meening dient er op te worden gerekend dat er een ruim gebruik van zal worden gemaakt en zou het verkeerd zijn in deze te hopen op verdragen of overeenkomsten, welke het gebruik zouden verbieden. Maar hij stelde er tegenover, dat men het niet al te tragisch moest op vatten, want nog altijd waren nieuwe strijdmiddelen gevolgd door nieuwe afweer- of bestrijdingsmiddelen en dat zal nu ook wel het geval blijken. Het thans op ruime schaal verspreide schrikbeeld van door gas uitgemoorde steden, ja zelfs geheele landstreken, verwierp hij dan ook, omdat een gas aanval op zulk een schaal niet wel uitvoerbaar kan worden geacht. Als voornaamste afweermiddelen noemde hijHet zoo goed mogelijk verbeteren van gasmaskers en gaskleeding, de ontwikkeling van den gasdienst in en achter het gevechtsfront en ten derde het zoeken naar middelen om tijdig de aanwezigheid van gas vast te stellen. Verder besprak hij, wat hij noemde de gastactiek, welke behoort te passen in het raam van de algemeene tactiek. Het hoofddoel van de gastactiek moet zijn de eigen troepen te helpen in het bereiken van het beoogde gevechtsoogmerk. Deze steun kan worden verleend in de vol gende grondvormen, a. door den vijand rechtstreeks verliezen toe te brengen b. hem het betreden van en het verblijf op bepaalde terreindeelen te beletten; c. 's vijands aandacht af te leiden en zijn kracht te verzwakken d. hem het uitzicht te benemen of te belemmeren. Hierop besprak hij de gassoorten welke ten dienste staan om deze strijdwijzen toe te passen. Ten slotte gaf spreker aan hoe naar zijne meening in Nederland de gasdienst behoort te worden georganiseerd. Door enkele aanwezigen werd van de gelegenheid tot debat gebruik gemaakt, doch grootendeels om den spreker in algemeenen zin te steunen. K.

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 61