3. In afwachting van het invoeren van een nieuw kanon voor de veld artillerie voorloopig het huidige materieel (waarvan het vermogen door opvoering van het verticale schootsveld en het invoeren van een langgranaat aanmerkelijk opgevoerd is kunnen worden) aanvullen met een zwaar lang kanon van groot vermogen. Over het vervoer van gewonden met vliegtuigen handelt een kort artikel: „Les services sanitaires et 1' aviation". Vooral voor zwaar gewonden, waarbij onmiddellijk operatief ingrijpen noodig is, komt deze wijze van vervoer in aanmerking. In Frankrijk bestaat op dit gebied reeds een uit gebreide organisatie. Een overzicht van de desbetreffende literatuur is aan het artikel toege voegd. In het nummer van October jl. verscheen naar aanleiding van een ar tikel van kolonel R. de Diesbach, waarin deze het Zwitersche leger een „tactique de seconde classe" oplegde in verband met de inferioriteit der Zwitsersche artillerie, een verontwaardigd artikel van majoor Anderegg. Thans vinden we hierop onder „Informations" een kalm gestelde repliek van Kolonel de Diesbach, waarin deze zijn standpunt nader uiteenzet en handhaaft. Revue Militaire générale. 15 Novembre 1924. Hierin vinden we een merk waardig artikel van den Commandant de Castelnau: „Ce que les Allemands pensent de 1' artillerie franqaise. Hierin wordt aan de hand van circulai res van Ludendorff, artikelen van Rohne, uitlatingen van von Kuhl, Frey- tag Loringhoven en andere autoriteiten aangetoond, dat de Duitsche veld artillerie zoowel wat betref i het materieel zelf als het tactisch en technisch gebruik ervan, voor en na 1914 steeds achter heeft gestaan bij deFransche en wat daarvan de oorzaken zijn geweest. Schrijver zoekt de grootste fout bij de Duitsche artillerie in de weinig wetenschappelijke opleidig (speciaal op wiskundigg gebied) der Duitsche artillerie-officieren. Commandant Raoult behandelt in „Essai sur les 4e Bureau d'Etat-Major d'armée", het ontstaan en het wezen van deze, uit 3 secties bestaande bureaux der legerstaven tijdens den oorlog in 1917. Deze bureaux telden ten slotte ieder 15 k 20 officieren en behandelden alle zaken van aan-en afvoer. Het artikel wordt vervolgd. Verder vinden we het slot van „Les bataiües de Ludendorff" waarin de slag bij Lodz (November 1914) wordt behandeld. Mitteilungen. Nov.- December 1924 We vestigen in de eerste plaats de aandacht op een artikel „Ueber Sparmasznahmen und Ersatszstoffe in der Erzeugung von Artilleriemunition" van Oberstleutnant A. D. Junck. Hierin lezen we o.a. hoe in Oostenrijk het vervaardigen van gegoten in plaats van geperste granaten een groote mislukking was en aanleiding gaf tot zeer veel beschadigde vuurmonden. Ook de resultaten bereikt met ijzeren vulkogels voor Q. en Gk. zijn interessant. Het gewicht der projectielen daalde hierdoor belangrijk waar door de schootstafels omgewerkt moesten worden. Ook de uitwerking van het enkele projectiel ging sterk achteruit door het kleinere aantal vulko gels. Over het vraagstuk granaat of granaatkartets wordt het navolgende gezegd: „Die Beurteilung des Wertesder Schrapnellwirkung hat durch den Krieg, vor allem durch den Stellungskrieg, allerdings eine Wandlung erfahren. Es sind viele Stimmen, die das Schrapnell ganz oder nahezu ausscheiden wollen. Es kann nicht Gegenstand dieser Zeilen sein den in der einschlagigen Liferatur geführten Kampf iiber den Wert der Schrapnellwirkung gegen- iiber der Granatwirkung in die Betrachtung zu ziehen. Sicher ist dasz viel mehr als früher die Granate mit groszer Sprengwirkung an Bedeutung ge wonnen hat. Ihre physische und ihre moralische Wirkung ist dort, wo sie 130

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 66