132 van de Fransche taal en speciaal van die termen welke in de moderne militaire literatuur voorkomen. Voor ons kan het nawerken dezer oefenin gen het mes van twee kanten doen snijden! Idem U November 1924. „Der Abtransport des XV K.A. zur Schlacht bei Mülhausen" behandelt het vervoer van dit legerkorps per spoor van Straatsburg naar de omgeving van Colmar in Augustus 1914, teneinde den Franschen aanval tegen Mülhausen tot staan te brengen. Een der voor naamste oorzaken van vertragingen inden loop der treinen was het niet op tijd op de stations van inlading aankomen der troepen. Ook de volgende ondervinding werd opgedaan: „Storend auf den Verlaut der Transpor bewegung wirkte auch die zu starke Beanspruchung der Einladebahnhöfe infolge zu knapp bemessener Verladezeiten. Selbst bei günstigen Rampenverhaltnissen musz imallgemei- nen mit einer Verladedauer von zwei Stunden gerechnet werden." Ook het zonder voorkennis der lijncommissie ingrijpen in de getroffen regelingen door de hoogere staven stichtte veel verwarring. Auszerordentlich storend wirkten wahrend des Transportverlaufs die unmittelbaren Eingriffe des General-Kdos in die Betriebsfürung. Grundsatz musz bleiben, daszsich die Truppemit allen ïhren Forderungen für die Transportregelung ausschlieszlich an den zustandigen Transport- offizier oder an die mit Ausübung seiner Befugnisse betraute Militar-Eisen- bahnbehörde wendet." v Hauptmann G. v. Dewitz-Krebs stelt in „Die L. M. G.-Gruppe der Zu- kunft" de volgende organisatie daarvan voor1 groepscommandant met geweer 2 geweermitrailleur-schutters ieder met een geweermitrailleur van zoo licht mogelijke constructie, 2 munitiedragers met zelflaadgeweer voorzien van kijkervizierinrichting, 1 reservegroepscommandant bewapend met geweer. Oberst A D. von Weitershausen geeft zijn denkbeelden over de orga nisatie der divisie-artillerie in „Die Geschützkaliberfrage der Divisions- artillerie". Behalve een buitensporig gioot aantal vuurmonden (het infanterie- en luchtafweergeschut niet meegerekend) vertoont deze organisatie een staal kaart van kalibers, terwijl zoowel lange kanonnen als (15 c. M.l) Hw. en (21 c. M.l) mortieren te zamen in regimentsverband ingedeeld zijn. Bij dit nummer behoort Bijlage 2, waarin door Lt. Volckheim „Das Schieszen vom Kampfwagen" en „Nachrichtenmittel bei der Kampfwagen- truppe" worden behandeld, terwijl Hauptmann Gudenan een artikel geeft over „Aufklarung und Sicherung bei Kraftwagenmarschen." Idem 18 November 1924. In „Noch einmal kurz das Schrapnell! door Ka. wordt op uitsluitend practische overwegingen het afschaffen van de Gk. verdedigd en tevens betoogd dat voor alle granaten een vier voudige buis (dus ook tijdstelling) noodig is. Het nummer bevat verder een vergelijkend overzicht van de vredes- sterkten der Europeesche legers in 1914 en 1924. Idem 25 November 1924. In een kort artikel „Psychologie ïm Diensteder Wehrmacht und Sport" wordt een artikel „Surén" in het M W. 4-10-24 besproken, waarin naar het oordeel van den schrijver vele te vergaande uitspraken werden gedaan. Hij zegt daarvan o. a. „Sie ubei heben den Sport und lassen vermissen, dasz der Sport in der Armee nicht Selbstzweck, sondern nur Mittel zum Zweck ist" en besluit: Befassen wir uns also weiter wie es unsere verdammte i tucht una Schuldigkeit ist- mit der Psychologie der uns anvertrauten Leute und wir werden bei aller Würdigung des Sports feststellen konnen, dasz unsere Leute sich, auch wenn wir ihnen in der Uniform gegeniiberstehen, als Mensch unter Menschen" fühlen werden, und bedenken wir dasz die -trotz Völkerbund und ahnlichen schonen Einrichtungen - unvermeid- lichen Kriege immer noch in Uniform und nicht in der Sporthose gefuhrt Een merkwaardig stukje is ook dat getiteld „Von der Erziehung zum Frontkampfer", waarin gewaarschuwd wordt tegen het streven om bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 68