zijn. De colonnelengte wordt slechts weinig langer. Het minder gemakkelijk wenden (zonder afleggen) is o.i. eveneens slechts een gering nadeel. Het materieel van den gedragen vuurmond zal minder te lijden hebben dan dat van den getrokken vuurmond als men de 1,5 tons auto luchtbanden geeft. Doch alles bij elkander genomen, houden wij het nog op het getrokken vervoer. Ter sparing van de kanonnen zullen deze in de eerste plaats van rubberbanden moeten worden voorzien, doch daarenboven is het noodig, wil men een radicale oplossing, dat de affuiten ook op auto tractie zijn ingericht. De weg, dien men nu bewandelt, al. het verminderen van de snelheid, waarmede gereden mag worden, komt zeer ten nadeele van de motoren der auto's en zou alleen zijn aan te raden, wanneer men over motor voertuigen beschikte, die speciaal voor die kleine snelheden zijn ingericht, hetgeen niet het geval is en, gezien de wijze van aanvul ling in oorlogstijd, ook wel nimmer zal zijn te verwachten. 4. RADIOSTATIONS VOOR DEN VERBINDINGSDIENST IN HET ENGELSCHE LEGER, door W. G„ KUYCK. Door de wijze waarop de tegenwoordige bewegings-oorlog gevoerd wordt en voornamelijk omdat daarbij de troepenafdeelin- gen over een zeer uitgestrekt terrein worden verspreid, worden aan den verbindingsdienst veel hoogere eischen gesteld dan men voor den grooten oorlog vermoedde. Het tot stand brengen en onderhouden van goede verbindingen heeft in dien oorlog in het gevecht wel bijzonder veel zorgen gebaard. De radiotelegrafie is ook reeds vóór den oorlog als eene wel kome aanvulling op andere verbindingsmiddelen beschouwd, doch de radiostations waarmede het Engelsche leger toen was uitge rust, waren in verhouding tot de bereikte werkingssfeer zeer zwaar. De bekende karrenstations gebruikte men dan ook slechts voor verbindingen tusschen het hoofdwartier van een legerkorps en de divisie-staven en soms van deze met brigade-staven, welker standplaatsen een semi permanent karakter droegen. Deze karren stations werden bediend door genietroepn. Voor de verbindingen der brigade-staven benedenwaarts beschikte men nog niet over radiostations en was men behalve op ordonnansen, optische verbindingsmiddelen en dergelijke aangewe zen op de veldtelefoon. De cavalerie beschikte reeds over zeer bruikbare radiostations, welke vervoerd werden op pakpaarden. 116

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 52