De karakterverandering die de jeugdige Inlander op wat Iateren leeftijd ondergaat is zeer in 't oog vallend. De tegenstelling kan zeer schril zijn. De Inlander verschilt hierin belangrijk van den Euro peaan, die reeds op jeugdigen leeftijd zeer duidelijk zijn toekomstige neigingen en eigenschappen toont. De Inlander wint op wat ouderen leeftijd aan waarde door zijn grootere routine, door grootere be trouwbaarheid en door het vrij zijn van storende hartstochten. Hetzelfde geldt ook voor de Indo-Europeanen. De getrouwde Inlan der is (volgens de strafhoeken) beter dan de vrijgezel. Op jeugdigen leeftijd is de Inl. wat emotioneeler en actiever. Zijn ambitie en belangstelling is dan grooter, ook is hij in dit stadium vlugger van begrip. Hij behoort daarom zoo jong moge lijk in dienst te komen. Geheel anders geaard als Tjitrotaroeno is het meer opgewekte intelligente type, dat wij b. v. Slamat alias zullen noemen. Dit type valt meer op jongeren leeftijd op. Hij is vaak van Soenda- neeschen landaard of misschien wel een Bataviaan. Hij is buiten model gekleed en toont vooral een bijzonder zwak voor buiten model schoenen. Dit, alsook een mooi haarlokje op het voorhoofd typeert hem. Ook geeft hij veel om mooi ondergoed, gekleurde baadjes enz. Hij is wat men wel noemt een boeaja, d. i. de lieveling der dames en laat zich graag door een of ander oudgediende huis houdster souteneeren. Haar gouden pondjes zijn hem welkom. Hij is ijdel, soms praatziek, lacht veel, maakt graag grapjes over anderen, houdt van drukte, uitgaan, enz. Ook is hij wat losbandig in sexueel en in algemeen opzicht, vertoeft graag in gezelschap, drinkt wel eens, speelt soms, maakt ook schulden en tracht in zijn optreden de andere landaarden (Amboineezen en Manadonee- zen) na te bootsen. Hij snijdt graag op, kan zingen en guitaar spelen. Vaak is hij onverdraagzaam en geeft aanleiding tot vecht partijen, buitendien is hij intelligent, bevattelijk en vlug. Zijn stem ming is wisselvallig, meestal opgewekt. Hij is ook eerzuchtig, ziet zich graag op den voorgrond geplaatst en vestigt de aandacht op zich soms door ongepast gedrag tegen meerderen, ook wel door in het gelid te praten of te lachen. Hij is moedig en tracht te bereiken, dat zijn meerderen dit opmerken. Te velde slaat hij een goed figuur! Aangezien hij emotioneeler en actiever is dan Tjitro voelt hij ock meer voor speciale wapens, b. v. voor de cavalerie. De min der actieve voelt niet veel voor paarden. Dit geldt ook voor de Europeanen. Bij de cavalerie vindt men daarom een beteren geest en forschere typen dan bij de niet bereden wapens. 1Het algemeen voorkomen van Slamat is meer militair dan dat van den amorphen Hier dient opgemerkt te worden, dat te veel emotionaliteit bij de ca valerie voor sommige dienstverrichtingen hinderlijk isde beste remonte- rijdeis zijn juist de kalme, weinig emotioneele Inlanders, 159

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 23