of indifferenten Tjitrotaroeno. Door zijn beter inzicht is hij in gevaarlijke situaties minder fatalistisch en minder roekeloos dan de amorph geaarde; door deze geestesgesteldheid wordt hij ook niet zoo spoedig bingoeng. Als onderofficier voldoet hij goed en kan hij op grond van zijn grooter zelfbewustzijn ook gezag uitoefenen. Door vrouwenperkara's en spelen met minderen kan dit gezag echter dalen. Hij is bij zijn minderen vaak door zijn ijdelheid, ver waandheid, en partijdigheid minder bemind. De gewone midden- Javaan ziet liever den bedaarden phlegmatieken Europeaan als onderofficier boven zich dan het hieromschreven type. Het is een proefondervindelijk bewezen feit, dat hij in den Europeaan als meerdere veel meer vertrouwen heeft dan in zijn eigen landgenoot. Het bovengenoemde type is bij al zijn bewegelijkheid, die op zijn emotioneelen toestand berust, toch weinig actief. Hij werkt uitsluitend voor het succes. Lichamelijk is hij minder volharderd dan zijn amorphe rasgenoot, wij ontmoeten hem ook vaker op de ziekenrapporten, waarbij hij niet zelden ook tracht te simuleeren. Over het algemeen is hij minder eerlijk dan Tjitro- Zijn karakter gesteldheid is veranderlijk; na tijden van ambitie en actie komen inzinkingen. Hij takelt op betrekkelijk jongen leeftijd reeds af en na veel ophef in het begin blijft hij op een betrekkelijk laag stadium staan. De activiteit kan bij sommige nerveuse typen a priori uiterst laag zijn, in welk geval er een soort ontstaat dat voor den dienst weinig bruikbaar is. Wij zien deze soort in het leger zelden. Het zijn de atonische, als patiënten hypochondrisch geaarde, hangerige, intelligent uitziende typen, die wij veelal als klerken in gouver nementsdienst zien en die wij vaak in de inlandsche aristocra tie ontmoeten. Door het conservatisme van den beteren Javaan, die steeds in zijn stand blijft trouwen, planten zich zulk typen als het ware als kaste voort. Uit de karakterschets van Slamat alias kan men gemakkelijk het nerveuze type van Hijmans onderkennen. Hij is anthropolo- gisch een mengtype van Maleische, Hindoe, Arabische of andere kaukasische elementen. Wij ontmoeten hem ook elders in betrekkingen als huisjongen, chauffeur, enz.; ook representeert hij een groot deel der stadsbevolking. In het leger is hij onder de Inlanders niet sterk vertegenwoordigd. Des te meer ontmoeten wij deze nerveuze typen, voorzien van eenige activiteit, onder de Amboineezen en Indo-Europeanen. De nerveus geaarde Inlander kan alzoo bij aanwezigheid van wat activiteit, zooals dit bij de Madoereesche mengtypen het geval is, een bruikbaar soldaat zijn. Aan dit type bestaat behoefte in het leger. Hij is vooral door zijn beter intellect zoo bruikbaar. Helaas vindt men echter onder de nerveuzen ook een grooter percentage personen, die eigenschap pen vertoonen, welke voor den dienst en meer nog voor de samenle ving hinderlijk zjjn (pienter boesoek). De amorphen en apathen 160

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 24