vertoonen deze eigenschappen minder vaak. Vooral onder de uit een slecht milieu komende nerveuzen vinden wij meer deserteurs, meer personen, die zich schuldig maken aan crimineele feiten enz. Zij worden minder geremd en hebben meer durf. Onder hen komen soms ook personen voor die in politiek opzicht minder betrouwbaar zijn, Dat echter door de meer intelligente, actieve, nerveuze typen meer politieke propaganda in het leger ingang zal vinden komt mij niet waarschijnlijk voor. Immers een intelligente mits lichamelijk geschikte Inlander werd en wordt tegenwoordig ook nooit gewei gerd. De mogelijkheid, dat op deze wijze een propagandist in het leger terecht komt, was en is nooit buiten te sluiten. Bij op alge meen hooger niveau staande soldaten zal de propagandist meer moeilijkheden ondervinden. Dezen zullen niet zoo meegaand zijn. Een goede eigenschap van den Inlander is het, dat hij, eenmaal als militair behoorlijk ingewerkt zijnde, vooral indien hij op heel jeugdigen leeftijd opgenomen is, zich ook volkomen soldaat voelt. Het soldatenleven wordt hem in zijn conservatieven aard tot een tweede natuur. Op deze wijze zal hij, enkele uitzonderingen daar gelaten, weinig houvast bieden aan een politieke propaganda, die in strijd is met de militaire discipline. Ook somatisch zijn de verschillen tusschen de groep Tjitro en Slamat groot. Het nerveuze type (Slamat) is tenger, goed gepro- portionneerd gebouwd en bij de meer actieve vormen flink van houding; hij gelijkt meer op het Europeesche type. De houding van den nerveuze met sterk verminderde activiteit daarentegen is hangerig, zoodat hij soms een bepaald slappen indruk maakt. De gelaatsuitdrukking van deze minder gunstige variëteit kan atonisch (slap), slaperig, ziekelijk of geblaseerd zijn. In geval van ziekte zakt hij volkomen in elkaar. Men vindt bij deze variëteit ook asthmalijders. Het gelaat van het nerveuze type is gepropor- tionneerd, langwerpig, 1) jukbeenderen en epicantus weinig ge prononceerd, de uitdrukking is intelligent. Bij het engagement tracht de nerveuze zich in een gunstig licht te stellen. Hij is vlug in het uit- en aankleeden en in zijn antwoor den. Hij tracht ook een militaire houding aan te nemen. Zijn hartactie is bij het onderzoek verhoogd. Het is bij keuringen be langrijk om daarop te letten. De nerveuze is voorts gauw georiën teerd bij het oog- en ooronderzoek, waarbij hij moeite doet vlug te begrijpen en vlug te antwoorden. Uit zijn heele gedrag blijkt emotie omtrent den uitslag van het onderzoek. Het type Tjitrotaroeno lijkt meer op het mongoolsche menschen- slag. Hij is log gebouwd en goed gespierd. Zijn bovenlichaam is wat langer dan het onderlichaam. Op de schouders zijn vaak bul ten te onderkennen, want hij was koelie, voordat hij den pikolan Langwerpigheid van het gelaat is bij inheemsche rassen een teeken van vergaande rasvermenging. 161

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 25