eventueel de strafhoeken nazien, den man ondervragen en tenslotte voor te stellen tests toepassen. Men moet den man van een meer individueel standpunt beschouwen en trachten hem te leeren kennen. Keur den man zoo, alsof ge van plan waart hem voor lange jaren onder uw eigen commando te laten dienen. Ook de kennis van eenige voor Indië belangrijke anthropologische grondbeginselen kan voor den keurenden geneesheer van nut zijn. Meer studies in soortgelijke vraagstukken onder samenwerking van mannen uit verschillende beroepen zal voor de indische samen leving nuttig zijn. Vaak krijgen wij den indruk, dat velen (onder hen wel eens vooraanstaande Javanen of andere personen met politiek gezag) den Inlander beoordeelen op grond van onder vindingen opgedaan in den kleinen kring der inlandsche bevol king, die hun toegankelijk was. Dilettantisme of wereldvreemde ethiek kunnen het gevolg zijn hiervan. De bevolking van Java bestaat uit de meest verschillende elementen en een oordeel te vormen op grond van ondervindingen met inlandsche bedienden is evenmin toelaatbaar als enkel op grond van kennismaking met zeer beschaafde kringen. Typen als Tjitro en Slamat vindt men in de inlandsche samenleving heel vaak, zij representeeren echter nog niet het geheele volk. Voor onze studies hebben echter deze typen bijzondere waarde, omdat zij het meest voor de dienst neming in aanmerking komen. Voor zoover zich dit vraagstuk Iaat overzien, moeten wij ook in de toekomst met hen blijven rekening houden. Het is niet te verwachten, dat door verbetering der voor waarden de qualiteit van den inlandschen soldaat belangrijk ge wijzigd zal worden. Wat de andere landaarden betreft, zal ik korter zijn. Op de omschrijving van den Javaan moest nader worden ingegaan, ten eerste omdat hij kwantitatief een zoo belangrijk deel van ons leger uitmaakt, ten tweede omdat hij in veel opzichten een overgangs schakel vormt naar den vrijwillig dienstnemenden Indo-Europeaan (van lagere afkomst) en ten derde omdat het grootste gedeelte der Inlanders wat intellect en andere qualiteiten betreft de andere landaarden niet volkomen evenaart, zoodat elk hulpmiddel om de keuze te doen verbeteren gewenscht kan zijn. Wat nu den Amboinees betreft, zoo vinden wij hem in het bovengeschetste nerveuze type van Slamat alias vrij duidelijk terug. Door zijn grootere activiteit echter nadert hij vaak het cho lerische type, en daaraan heeft hij zijn goede kwaliteiten als so1 daat te danken. Uitzonderingen en variaties zijn natuurlijk steeds mogelijk. De Manadonees daarentegen is iets minder emotioneel en wat secuurder dan de Amboinees, eigenschappen, die zijn waarde als soldaat verhoogen. Het is dus een cholerisch, door meer secundaire functie getemperd type. Hij verschilt dus van den nerveuzen In lander door grooter activiteit en meer secundaire functie. Doch 163

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 27