Naast het gering aantal troepen werkten eigenaardige fouten aan geallieerde zijde een aanvankelijk succes tegen; als voor naamste dezer fouten noemen we: gebrek aan een hoofdige leiding en samenwerking. In het tweede tijdperk zien we samenvoeging der verschillende colonnes per front, benevens samenwerking der verschillende fronten optreden, met als gevolg het veroveren der kolonie. Vóór het begin der operaties deed de Duitsche regeering een poging om de Afrikaansche gebieden neutraal te verklaren, hetgeen evenwel door den tegenstander werd geweigerd. B. Van het begin van den oorlog tot aan de verovering van Duala (2 Augustus 191425 September 1914). Hoofdkenmerk van dit tijdvak: locale operaties zonder noemens- waardigen samenhang. Fransche colonnes betraden onmiddellijk van den Congo uit de Zingga- en Sangavalleien (ons Elzas-Lotharingen) Kleine Engelsche en Fransche landingsdetachementen bezetten Cocobeach, Campo en Kribi zonder veel weerstand te ondervinden. De Britsche kruiser Cumberland, vergezeld van eenig kleiner materieel, verscheen voor Victoria en zette op 3 September een detachement aan land, dat den volgenden dag evenwel door den vijand tot inschepen werd gedwongen. Van Britsch-Guinea uit opereerden 3 colonnes in O. en Z. O. richting. Op 25 Augustus werd de grens overschreden. N. colonne: basis Yola, eerste object Mora. 2e idem, Garua. Zuid Ikom, Nsanakang. Het doet vreemd aan, dat de colonnes zoo dicht aan de grens werden uitgerust, waar van een groote overmacht toch geen sprake was: immers alleen de N. colonne, hoewel geen succes hebbende, kon zich handhaven en, zonder dat reorganisatie noodig was, aan verdere operatie deelnemen. Het is in. i. dan ook meer een politieke kwestie 'geweest (de Franschen waren immers reeds over de grens) dan een goed voorbereide militaire actie. Hetgeen den Britten tenslotte op behoorlijke verliezen is komen te staan. De middelste colonne n. 1. viel op 30 Augustus Garua aan, doch werd met naar verhouding zware offers (o. a. 4 Eur. officieren) teruggeslagen: de colonne ging op Yola terug. De Z. colonne bezette aanvankelijk het eerste object, doch werd onmiddellijk daarop door troepen uit Duala verrast: 2 of ficieren wisten met 90 man Ikom weder te bereiken; gesneuveld o. a. 2 off. gevangen genomen 3. De N. colonne bestormde Mora tevergeefs; daarna bleef men deze versterking observeeren. We vinden de colonne in het tweede tijdvak terug. In Noord-Kameroen ageerden in den beginne Franschen en Britten samen onder den generaal Largeau. Deze 138

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 2