Wederom is tijdige waarschuwing, teneinde het bedekte terrein nog te kunnen halen, hoofdzaak. Wordt men door de nadering van vijandelijke machines verrast, dan zoo spoedig mogelijk in kleine afdeelingen verspreiden en van den weg af. Heeft men het bedekte terrein kunnen bereiken, dan is men veilig, en worde gewacht totdat de vliegtuigen verdwenen zijn. Laat&'de opdracht een dergelijk tijdverlies niet toe en moet voor waarts worden gegaan op den weg, dan zulks doen met kleine afdeelingen op een gelid en op afstanden, in welke formatie men minder kwetsbaar is. Bij het afstijgen tot het gevecht te voet moet eveneens rekening worden gehouden met mogelijke verschijning van vijandelijke vliegmachines voor wat betreft de in te nemen opstelling en de standplaats van de handpaarden, terwijl ook het weder te paard gaan gedekt tegen luchtwaarneming moet geschieden. 2. Het optreden tegen pantserauto's. Is de vijand in het bezit hiervan, dan moet op eventueele ont moetingen gerekend worden. De bestrijding van dergelijke wagens kan slechts met succes geschieden door artillerie, zware mitrail leurs en geweermitrailleurs. Het zal in vele gevallen dan ook crewenscht zijn, dat de A. B. bij het geven van beveiligingsop drachten, als het beveiligen van de ontplooing der infanterie, het vasthouden van. bepaalde punten enz., aan de cavalerie zware mi trailleurs ioevoegt, wat ook in den oorlog herhaaldelijk geschiedde. Zelfs werd geschut toegevoegd. Gedurende den marsch van de afdeeling moet de melding van de nadering van een vijandelijke pantserauto door de spits zoo tijdig ontvangen worden, dat het gros nog de noodige maatregelen kan nemen. Hoe moet nu dit bericht overgebracht worden? Aangezien de spits de auto niet kan ophouden, zouden meldingen per ordon nans te laat komen en dus geen zin hebben. Wij moeten daarvoor bij de spits kunnen beschikken over lichtpistolen, zooals die in den oorlog werden gebruikt. Met een dergelijk pistool werd de nadering van pantserauto's en vliegmachines aan de luchtwaarne- nemers&bij het gros kenbaar gemaakt en aangezien de spits op grooten afstand, 1500 M., voor het gros reed, had dit nog vol doenden tijd om tegenmaatregelen te treffen. De handelingen van de spits zijn dan: onmiddellijk van den weg af en de auto laten passeeren, daarna, met alles wat er maar bij de hand is, op den weg een versperring aanbrengen, teneinde het terugkeeren van de auto te beletten en haar daar te kunnen bevuren. Bevindt zich bij het gros een kanon, dan maken de afdeelingen die hiervóór marcheeren den weg vrij, terwijl het kanon ter plaatse 172

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 36