Lading in K.G. V0 in M. Gem. gasdruk in atmosferen. 0,88 203 400 1,02 222 500 1,22 249 650 1,46 281 840 1,765 370 1100 Hieruit blijkt, dat het vergrooten van de lading in sterke mate nadeelig op den vuurmond zal werken; vandaar, dat men bij verschillende lange vuurmonden getracht heeft te schieten met een verminderde lading, teneinde het wapen zooveel mogelijk te sparen. 5e. De snelheid waarmede de schoten elkaar opvolgen. Bij een eenigszins lang aangehouden snelvuur wordt het vuur wapen overmatig verhit en zet uit. Het projectiel krijgt daardoor meer speling en zal tegen de velden botsen. Niet alleen een grootere spreiding, maar ook een beschadiging van het inwendige van den vuurmond is hiervan het gevolg. Wanneer men de in drukken ziet, welke vaak vrij diep zijn, krijgt men een denkbeeld van de kracht waarmee de botsingen plaats vinden. Bovendien zal door de groote hitte van het wapen de tempe ratuur van de verbranding zeer hoog worden en daardoor zullen de gassen nog meer dan anders op het metaal inwerken. Ook zal de gasdruk in deze omstandigheden abnormaal hoog worden. 6e. De s 1 ij t a g e tengevolge van het schoonma ken, welke hoewel gering, toch op den langen duur van invloed is. Als grens voor het uitgesleten zijn van een vuurmond wordt vaak aangenomen een afname van de Vo met 10%, daar bij het overschrijden hiervan het geschut niet meer voor oorlogsdoelein den geschikt is. Echter zijn de gevolgen van uitslijten dikwijls geheel verschillend. In het eene geval wordt alleen de Vo kleiner, doch het projectiel behoudt in de lucht zijn goeden stand, in het andere geval springt het projectiel over de velden, gaat over den kop en veroorzaakt daardoor abnormaal groote spreidingen. Meer malen heeft men gedurende den laatsten oorlog vuurmonden ge bruikt, welke door voortgezette slijtage een spreiding gaven, welke in verhouding tot de schootstafelspreiding zeer groot was. Zoo- 176

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 40