tieren, welke over het algemeen met een kleine Vo schieten, en in welke wapenen dus ook de gemiddelde gasdruk laag zal blij ven evenals de temperatuur, zal ook bij eenigszins langdurig ge bruik hierin geen verandering komen. Anders is het evenwel gesteld met die vuurmonden, waarin hooge gasdrukken heerschen, welke een vernielende werking uitoefenen op het wapen. Onder invloed van de hierbij optredende zeer hooge tempe raturen, wordt het vuurmondmetaal spoedig aangetast en verliest zijn gladheid van oppervlakte. Wanneer dan de koperen geleiband langs den zielwand wrijft, zullen zich fijne koperdeeltjes afzetten. In het begin zal deze aanzetting nog slechts gering en zeer op pervlakkig wezen. Zij veroorzaakt den roodachtigen glans, welken men na elke schietoefening kan waarnemen, doch welke meestal na eenige malen schoonmaken weer geheel dan wel grootendeels verdwijnt. In vredestijd worden zelden vuren afgegeven van een zeer groot aantal schoten, doch wanneer men, zooals in den oorlog, langen tijd aangehouden snelvuren afgeeft, zal onder in werking van de gassen de vuurmond inwendig een ruw oppervlak krijgen. De koperdeeltjes krijgen steeds meer houvast en zullen zich in groote hoeveelheid afzetten. Gewone reinigingsmiddelen zijn dan geheel onvoldoende geworden. Deze koperbedekking heeft boven dien ten opzichte van het metaal waarvan de geleiband gemaakt is een grootere affiniteit dan het vuurmondmetaal had. Het gevolg is, dat het proces van de aanzetting sterk progressief verloopt, en na een betrekkelijk klein aantal schoten kunnen de trekken voor het grootste gedeelte zijn opgevuld. Dit groote nadeel van de koper geleiding is eerst gedurende den laatsten Europeeschen oorlog ont dekt. Dit geeft wel een eigenaardigen kijk op het feit, dat men gedurende de laatste jaren daarvóór alom deze geleiding als ideaal bestempelde. Op zeker oogenblik zal de geleiding onvoldoende zijn, de rota tiesnelheid, welke noodig is om het projectiel een goeden stand te doen innemen in zijn baan, zal verminderen, de projectielen zullen buitelen en een abnormaal groote spreiding vertoonen. Dit over den kop gaan van het projectiel gaat gepaard met een eigen aardig snorrend geluid, dat onmiddellijk de aandacht trekt en er op wijst, dat er iets niet in den haak is. De wijze waarop deze gevolgen van de verkopering werden ontdekt, evenals de methode om haar te bestrijden, verdienen een nadere beschouwing. Vooral bij vuurmonden van groot vermogen bemerkte men, nadat ze gedurende een zekeren tijd waren ge bruikt, een koperafzetting welke zoodanige vormen had aange nomen, dat de schietuitkomsten er onder begonnen te lijden. Alle mechanische hulpmiddelen, als wisschen met electrisch gedreven wisschers, uitkrabben met staalborstels, behandeling met een oplossingsmiddel, gaven weinig of geen resultaat. Bovendien wer- 179

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 43