186 e. a), anderzijds in den terugkeer tot de verlaten antiseptica, bij welke zich als belangrijkste winst de chloorkalk voegde, in den vorm van de Carrel-Dakin'sche vloeistof. Hoe dringend werden de noodkreten om Tetanus-Antitoxine Ik kan nie. nalaten, aldus spr., mijn zeer geachten collega Spronck te Utrecht ook van deze plaats hartelijk dank te zeggen voor zijne bereidwilligheid, die mij in staat stelde, in zoo ruime mate de wanhopige aanvragers te voldoen. Zoodra de regeling getroffen was, eiken gewonde onmiddellijk met het Behring'sche serum voorbehoedend in te spuiten, lukte het, dezen ergsten geesel van de eerste oorlogsmaanden te bedwingen, en wel zóo afdoende, dat de tetanus, die aanvankelijk duizenden jonge menschenlevens op de wreedste wijze onder de hevigste krampen vernietigd had, eenvoudig van het tooneel verdween. En dan bestaan er nog heden ten dage onder zoo genaamd ontwikkelde menschen tegenstanders van vaccinatie! Spr. behandelde voorts o. m. het z. g. maligne o e d e e m, en vervolgde: Narcose en Röntgenologie. Naast de veiligheid en de volmaaktheid der wondbehandeling is het uit schakelen van de pijngewaarwording de belangrijkste aanwinst, die de heelkunde aan de 19e eeuw te danken heeft. Asepsis en narkose zijn de grondvesten, waarop het trotsche gebouw der moderne chirurgie rust. De techniek van de plaatselijke verdooving is door den oorlog gemeengoed geworden; zij werd verbeterd en hare toepassing zóó uitgebreid, dat van eene mode gesproken mag worden; spr. acht deze wel eenigszins over dreven. JU,, J De derde fundamenteele ontdekking, die de 19e eeuw aan de heelkunde heeft geschonken, zijn de Röntgenstralen, Er is geen gebied, waar deze eene zoo beslisser.de rol spelen als in de chirurgie. Hoe moeilijk b.v. kon vroeger soms niet een niersteerdiagnose zijn, hoe gemakkelijk is zij heden Ook het vraagstuk van de sluimerende infectie werd door de oorlogs ervaring nader belicht, voornamelijk het feit, dat vreemde lichamen maan den en jaren lang worden verdragen en dan toch aanleiding kunnen ge ven tot een infectieus proces. Zoo heb ik nog dezer dagen een grooten granaatsplinter verwijderd, die sinds 6 jaren zonder eenige reactie scheen te rusten en nu pas door diepe abscesvorming operatieve verwijdering noodig gemaakt heeft. Gaan wij nu over van de algemeene tot de speciale chirurgie en begin nen wij inet de hersenen, dan komt spr. in de eerst plaats de naam van Barany op de tong. In de hel van de zoo fel bestreden vesting Przemysl nu stond deze dag en nacht onvermoeibaar aan de operatietafel, om zich te wijden aan de behandeling van schedelwonden met hersenbeleediging, en ter behandeling daarvan nieuwe wegen te wijzen. Barany verving de vroegere gebruikelijke tamponnade, drainage, hoogstens gedeeltelijke sluiting, door een onmiddellijke actieve wondver zorging met uitsnijding van het beschadigde weefsel en primaire volko men hechting. Hierdoor slaagde hij erin, vele van de genoemde secun daire complicaties te voorkomen. Deze actieve behandeling van schedelwon den bestaande uit onmiddellijke trepanatie, naukeurig toilet van de wond, uitsnijding van gescheurde wondranden, verwijdering van beensplinters en verbrijzeld hersenweefsel met sluiting van de huid, mag tegenover de vroe- gere afwachtende behandeling als een belangrijke oorlogswinst geboekt worden, Wat het ruggemerg betreft, waren nieuw de eigenaardige waarne mingen van typische zware ruggemergsverschijnselen, waarbij de laminectomie geen aantoonbare mergveranderingen opleverde. Hierbij ging het dus niet om directe verwonding, doch om tot dusverre onbekende uitwerkingen op afstand. In die gevallen, waarin een projectiel of een beensplinter verlammingen van de blaas, van de onderste ledematen ten

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 50